Wrocław: Rafał Dutkiewicz powiadamia prokuraturę. Chodzi o plakaty zapraszające na "marsz patriotów"

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiadomił prokuraturę o plakatach, które zapraszają na tzw. "marsz patriotów". Są one rozklejane na wrocławskich ulicach. Marsz zaplanowany jest na 11 listopada.

Polub i bądź na bieżąco!Wrocławska "Gazeta Wyborcza" informuje , że internauci odkryli, że te plakaty są kopią propagandowych plakatów NSDAP.

"Nawołują do nienawiści na tle różnic wyznaniowych"

Sprawa wybuchła w niedzielę wieczorem. Na Facebooku pojawiła się informacja, że zaproszenia na marsz są przerobioną grafiką NSDAP. Oprócz tego, to także wierna kopia okładki płyty neonazistowskiego zespołu Konkwista 88.

Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Po tym, kiedy zapoznał się z nią i artykułami w internecie Rafał Dutkiewicz, zdecydował się na złożenie zawiadomienia do prokuratury.

"Treść tego plakatu opisanego w publikacji Gazety Wyborczej czy umieszczonego w przestrzeni publicznej chociażby przez użyte hasło "Precz z islamem" można kwalifikować jako nawołujący do nienawiści na tle różnic wyznaniowych, o których również stanowi art. 256 § 1 ustawy Kodeks karny" - to fragment doniesienia Dutkiewicza, cytowany przez "Gazetę".

"Biorąc pod uwagę treść hasła oraz przedmiot ochrony prawnej wynikającej z art. 256 kk, którym jest prawidłowe funkcjonowanie państwa w sposób demokratyczny, w ramach tegoż ustroju i zapewniający obywatelom tego państwa i innym osobom zamieszkałym na jego terytorium ochronę ich praw oraz również ze względu na ściganie tego przestępstwa z urzędu, wnoszę o podjęcie stosownych działań przez właściwą jednostkę prokuratury" - napisał w swoich doniesieniu prezydent

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: