IMGW ostrzega przed mocnym wiatrem. Porywy mogą sięgnąć nawet 100 km/h

Niedziela będzie niezwykle wietrznym dniem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla centralnej, północnej i zachodniej Polski.

Polub i bądź na bieżąco!Ostrzeżenia 1. stopnia dotyczą dziewięciu województw:

- zachodniopomorskiego,

- lubuskiego,

- wielkopolskiego,

- kujawsko-pomorskiego,

- łódzkiego,

- mazowieckiego,

- podlaskiego,

- warmińsko-mazurskiego,

- pomorskiego.

Na samym Wybrzeżu obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia

Nawet 100 km/h

Nad morzem wiatr w porywach może osiągać prędkość nawet 100 km/h. Reszta województwa pomorskiego narażona jest na podmuchy dochodzące do 85 km/h. Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do godziny 20 w niedzielę.

W województwie zachodniopomorskim prędkość wiatru może przekroczyć 90 km/h. Nieco słabiej może powiać w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Tu ostrzeżenia obowiązują do godzin popołudniowych.

Ostrzeżenia w centrum kraju obowiązują do wieczora. Porywy wiatru w woj. mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim mogą sięgnąć 80 km/h.

Ostrzeżenia IMGW na niedzielę 8 listopadaOstrzeżenia IMGW na niedzielę 8 listopada IMGW / pogodynka.pl

Trzy stopnie ostrzegania

Stopień 1. ostrzeżeń IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Stopień 2. ostrzeżeń IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Stopień 3. ostrzeżeń IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: