Pomnik niedźwiedzia Wojtka odsłonięty w Edynburgu. W miejscu przeznaczonym dla bohaterów

Pomnik niedźwiedzia Wojtka staną w wyjątkowym miejscu i w doborowym towarzystwie - w parku Princess Street Gardens w centrum miasta. Tradycyjnie ustawia się tam pomniki bohaterom. Monument jest poświęcony nie tylko niedźwiedziowi. Jest hołdem dla polskich żołnierzy, którzy służyli w Szkocji podczas II wojny - przypomina BBC.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Na sobotnim oficjalnym odsłonięciu pomnika była ponad setka urzędników. Wydarzenie to efekt długiej pracy Fundacji Niedźwiedzia Wojtka (Wojtek Memorial Trust, WMT), promującej i dbającej o wizerunek zwierzęcia. Gdy władze Edynburga zgodziły się na postawienie pomnika z brązu, to właśnie WMT zajęła się zbiórką funduszy.

Pomnik przedstawiający maszerującego niedźwiedzia z opiekunem symbolizuje drogę, jaką z Armią Andersa przebył Wojtek. WMT dzieli się wrażeniami z odsłonięcia na swoim Facebooku:

Niedźwiedź nas zbliża

- WMT dziękuje wszystkim swoim darczyńcom za ich hojność, która pozwoliła zrealizować ten projekt - powiedziała Helena Scott, sekretarz organizacji - to hołd nie tylko dla Wojtka, ale i dla wszystkich, których dotknęła II Wojna Światowa - tłumaczyła.

- Historia Wojtka zbliża nas, upamiętnia długą historię relacji polsko-szkockich - dodała Scott.

Z Syrii do Szkocji

Wojtek był adoptowany przez polskich żołnierzy w Syrii w 1943 roku. Stał się maskotką i ulubieńcem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w armii gen. Andersa. Gdy podrósł, pomagał nosić amunicję - dosłużył się stopnia kaprala. Wyszedł wraz ze swoimi opiekunami z Syrii, maszerując przez Europę i Afrykę Północną. Walczył m.in. pod Monte Cassino. Z 22 Kompanią dotarł w końcu do Szkocji. Po rozwiązaniu jednostki zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, w którym zmarł w 1963.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: