Rada Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej: 12 grudnia konwencja SLD i zmiany w statucie

12 grudnia Rada Krajowa Sojuszu wyznaczyła datę konwencji partii, na której zapadnie decyzja o zmianie statutu oraz o bezpośrednim wyborze nowego przewodniczącego lub przewodniczącej. Kalendarz podyktował wynik SLD w ostatnich wyborach - koalicja Zjednoczonej Lewicy nie weszła do Sejmu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Na dzisiejszym posiedzeniu zarządu i Radzie Krajowej SLD podsumowano kampanię wyborczą Zjednoczonej Lewicy i przyjęto kalendarz działań na najbliższą przyszłość.

Wiadomo, że konwencja partii odbędzie się 12 grudnia, a po zmianach w statucie partii będą możliwe zmiany personalne w kierownictwie SLD.

Obecny szef Leszek Miller już zadeklarował, że nie będzie ubiegał się o ponowny wybór.

- Pojawiła się koncepcja, aby przewodniczący Sojuszu nie był wybierany ani przez konwencję ani przez kongres, ale przez wszystkich członków Sojuszu. To oczywiście wymaga więcej czasu, i to była główna przyczyna zmian w terminarzu, który wcześniej ogłosiliśmy - wyjaśnił przewodniczący Miller.

Pod koniec października na spotkaniu szefów regionów zaproponowano, by na 21 listopada zwołać konwencję, a na 5 grudnia kongres Sojuszu, na którym miałyby zostać wybrane nowe władze ugrupowania. Za takim rozwiązaniem opowiada się młodsze pokolenie w Sojuszu.

W piątkowej rozmowie z dziennikarzami Miller nie chciał ujawnić, kto jest jego faworytem w tym wyścigu.

W październikowych wyborach parlamentarnych SLD startowało w ramach koalicji Zjednoczona Lewica. Koalicja, którą współtworzyły SLD, Twój Ruch, UP, PPS i Zieloni, nie przekroczyła jednak 8-proc. progu wyborczego i nie będzie miała swoich przedstawicieli w Sejmie VIII kadencji.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: