Premier Kanady wybrał parytet zamiast kompetencji? Jeśli tak sądzisz, sprawdź, kim są nowi ministrowie

Ogłoszenie składu nowego rządu Kanady wywołało falę pochwał dla premiera Justina Trudeau. Jednak niektórzy uważają, że dobrał swoich ministrów ze względu na płeć czy pochodzenie, a nie kompetencję. Jak jest w rzeczywistości?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Kiedyś te sprawy determinowały kompetencje, a teraz - parytety, proporcje, płeć, preferencje seksualne, uroda, pochodzenie, narodowość" - tak brzmiał jeden z wielu komentarzy pod naszym wczorajszym artykułem o nowym rządzie Kanady .

Gabinet premiera Justina Trudeau wywołuje wiele komentarzy, gdyż spełnia on parytet płci, a ponadto zasiadają w nim uchodźcy i imigranci, Indianie i osoby niepełnosprawne. Czy rzeczywiście oznacza to, że ministrowie są dobrani wbrew swoim kompetencjom? Przyjrzyjmy się kilku z nich:

Minister Obrony Narodowej - weteran

Harjit Sajjan, nowy Minister Obrony Narodowej, jest Sikhem i urodził się w Indiach. Czy o wyborze na stanowisko zadecydowało jego pochodzenie? Prawdopodobnie większy wpływa na to miał fakt, że Sajjan jest weteranem, służył w Bośni i na trzech turach w Afganistanie. Za swoją służbę otrzymał kilka odznaczeń, a także

pochwałę od dowództwa

, w której określono go jako "najważniejszy zasób kanadyjskiego wywiadu podczas misji w Afganistanie". Jego praca przyczyniła się do "wyeliminowania lub pojmania" 1500 Talibów.

Minister Sprawiedliwości - prawniczka

fot. ERICH SAIDE

Nowa Minister Sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould wywodzi się z plemienia Kwakwaka'wakw, rdzennych mieszkańców Kanady. Jakie są jej kompetencje poza pochodzeniem? Wilson-Raybould to doświadczona prawniczka, która pracowała m.in. w prokuraturze. - Uważam, że to świetni, że wybrano na to stanowisko kogoś, kto ma doświadczenie sądowe i jest obeznany z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości - powiedział Wally Oppal, były prokurator generalny Kolumbii Brytyjskiej (jeden z regionów Kanady).

Minister Transportu - astronautą

Nominowany przez Trudeau Minister Transportu ma 'dość' nietypowe doświadczenia ze środkami transportu się - jest... astronautą. Marc Garneau był pierwszym Kanadyjczykiem w kosmosie. Posiada też oczywiście bardziej 'przyziemne' kompetencje - jest inżynierem, ma kilka tytułów naukowych, ma też doświadczenie polityczne. - Byłem uradowany. Jestem pewien, że Garneau wniesie świeże spojrzenie do resortu - powiedział Michael Bourque, szef Związku Przewoźników Kolejowych Kanady .

Minister Nauki - członkini zespołu laureatów Nobla

fot. CHRIS WATTIE / REUTERS

Po wcześniejszych przykładach nie powinno być to zaskoczeniem - nowa Minister Nauki jest naukowcem - i to nie byle jakim. Kirsty Duncan należała do Międzyrządowego Zespół ds. Zmian Klimatu, który otrzymał w 2007 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Duncan jest doktorem geografii, kształciła się w Kanadzie i Szkocji. Później zajmowała się m.in. epidemiologią i dowodziła ekspedycją, poszukującą źródeł wirusa grypy w ciałach pochowanych w wiecznej zmarzlinie w Norwegii.

Minister Sportu i spraw osób niepełnosprawnych - paraolimpijka

fot. CHRIS WATTIE / REUTERS

Carla Qualtrough została szefową resortu sportu i ds. osób niepełnosprawnych. Trudno wyobrazić sobie kogoś, kto miałby lepszą znajomość obu dziedzin - Qualtrough jest niewidoma, jednak pomimo tego aktywnie uprawia sport. Dwukrotnie reprezentowała Kanadę na paraolimpiadzie w pływaniu. Sześć razy znalazła się na liście najbardziej wpływowych osób w kanadyjskim sporcie. Poza tym jest prawnikiem i działa w organizacjach rządowych i pozarządowych zajmujących się sportem.

Minister ds. Weteranów - sparaliżowany po postrzale

fot. CHRIS WATTIE / REUTERS

Kolejną osobą niepełnosprawną w kanadyjskim rządzie jest Kent Hehr - Minister ds. Weteranów. W wieku 21 lat Hehr został przez przypadek postrzelony w ulicznej strzelaninie. Skutkiem rany był paraliż. Od tego czasu mężczyzna porusza się na wózku. Hehr jest prawnikiem, działał jako aktywista m.in. na rzecz praw osób LGBT i ograniczenia przemocy związanej z bronią palną.

Minister ds. Rodzin, Dzieci i Rozwoju Społecznego - ekonomista ubóstwa

fot. CHRIS WATTIE / REUTERS

Bardzo konkretne kompetencje ma też nowy Minister ds. Rodzin, Dzieci i Rozwoju Społecznego. Jean-Yves Duclos jest ekonomistą, ukończył m.in. prestiżową uczelnię London School of Economics. Specjalizuje się w ekonomicznych aspektach zwalczania ubóstwa i nierówności, o czym napisał prace naukową.

Minister Rybołówstwa, Oceanów i Straży Przybrzeżnej - Inuita

fot. CHRIS WATTIE / REUTERS

Ważnym dla Kanady rybołówstwem zajmie się w nowym rządzie Hunter Tootoo, wywodzący plemienia Inuitów. Łowienie ryb było zajęciem rdzennych mieszkańców dalekiej północy Kanady od wieków. Szef resortu Rybołówstwa, Oceanów i Straży Przybrzeżnej ma też całkiem współczesne doświadczenie - prowadził własny biznes i pracował w różnego typu organizacjach, działających na północy Kanady. Jego nominacja jest odczytywana jako sygnał, że Kanada chce bardziej zaangażować się w działalność na Oceanie Arktycznym.

Justina Trudeau wyraźnie chce pokazać, że dba dobór członków swojego gabinetu zgodnie z kompetencjami - na jego oficjalnym profilu na Facebooku zamieszczono zdjęcia wszystkich członków rządu z skrótem ich doświadczenia.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: