Irlandia chce dekryminalizacji posiadania małej ilości narkotyków. "Radykalna zmiana polityki narkotykowej"

W przyszłym roku w Dublinie, a z czasem w kolejnych miastach, powstaną "pokoje zastrzyków" dla osób uzależnionych. Irlandia ma też zdekryminalizować posiadanie na własny użytek m.in. marihuany, heroiny i kokainy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasOpracowujący Narodową Strategię Polityki Narkotykowej irlandzki minister Aodhán Ó Riordáin określił projekt nowej polityki narkotykowej jako "radykalną zmianę podejścia" wobec uzależnień - podaje "The Irish Times" .

- Jestem głęboko przekonany, że jeśli chcemy walczyć z uzależnieniami od alkoholu i narkotyków, to potrzebna jest kulturowa zmiany tego, jak podchodzimy do nadużywania substancji psychoaktywnych, - powiedział Riordáin.

Minister zaznaczył, że podstawą jest podchodzenie do problemu z większym współczuciem dla uzależnionych i że w miarę możliwości uzależnienie od narkotyków nie powinno być przedmiotem prawa karnego. Jednocześnie czerpanie zysku ze sprzedaży narkotyków wciąż pozostanie przestępstwem.

W stolicy powstanie pierwszy "pokój zastrzyków"

Jednym z elementów nowej polityki narkotykowej ma być prowadzenie "pokojów zastrzyków", gdzie osoby uzależnione mogłoby w bezpieczny i higieniczny sposób zażywać narkotyki.

Minister podkreśla, że nie mają to być miejsca, gdzie każdy może przyjść i korzystać z używek. - Chodzi o to, żeby stworzyć kontrolowane środowisko, skierowane do osób, do których trudno dotrzeć, jak np. uzależnienie bezdomni - wyjaśnia Riordáin.

Z badań wynika, że korzystanie z takich placówek prowadzi do dobrowolnego ograniczenia ryzykownych sytuacji podczas wstrzykiwania narkotyków. Pierwsze "pokoje zastrzyków" powstały w Holandii w latach siedemdziesiątych. Obecnie funkcjonują też m.in. w Australii, Niemczech i Kanadzie.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: