Braniewo mówi nie straży miejskiej. Obywatele zdecydowali w referendum

Jak podaje telewizja BraniewoTV, miasto najpewniej zlikwiduje straż miejską. W niedzielnym referendum mieszkańcy opowiedzieli się za likwidacją formacji. Jednak ostatnie słowo należy do Rady Miasta Braniewo.

Mieszkańcy Braniewa w woj. warmińsko-mazurskim od dawna domagali się likwidacji straży miejskiej (SM). Złożyli nawet podpisaną petycję do rady miasta. Jednak ostatni obywatelski projekt nie znalazł się w porządku obrad.

Referendum: 75 proc. za

Jak podaje BraniewoTV nowa szansa pojawiła się po zmianie władz samorządowych. Jednym z postulatów wyborczych nowej burmistrz było rozpisanie referendum w sprawie straży. Mimo wątpliwości, radni Braniewa wyrazili na to zgodę.

Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 38.77 proc. Przekroczenie progu 30 proc. decydowało o jego ważności. Za likwidacją straży miejskiej opowiedziały się trzy czwarte głosujących.

- W czasie głosowania nie odnotowano żadnych incydentów wyborczych - mówi Kamila Brzozowska, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej ds. referendum.

To samorząd zdecyduje

Jednak ostateczną decyzję co do likwidacji SM podejmie samorząd miasta. Uchwała w tej sprawie zostanie poddana głosowaniu. W przypadku pozytywnej decyzji radnych, zanim przepisy wejdą w życie, dokument musi ukazać się w Dzienniku Urzędowym woj. Warmińsko-Mazurskiego.

Straż "niepotrzebna i droga"

Temat referendum i będąca jego przedmiotem straż miejska pojawił się w Braniewie w zeszłym roku. Wtedy z taką inicjatywą wystąpiła grupa działaczy Nowej Prawicy i Partii KORWiN.

Jak twierdzili ww. działacze, straż miejska od lat nie wypełnia swoich nawet podstawowych obowiązków. Nie wpływa też na poprawę bezpieczeństwa. Przedmiotem debaty są też wysokie koszty utrzymania tej formacji.

Więcej o: