Już wiadomo: te partie NA PEWNO wejdą do Sejmu. PKW potwierdziła [OFICJALNE WYNIKI]

W Sejmie znajdą się PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL - podała PKW. Zjednoczona Lewica ani partia KORWiN nie przekroczyły progu wyborczego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWyniki podane przez PKW: PiS - 37,58 proc. PO - 24,09 proc. Razem - 3,62 proc. (nie wchodzi do Sejmu) KORWiN - 4,76 proc. (nie wchodzi do Sejmu) PSL - 5,13 proc. ZL - 7,55 proc. (nie wchodzi do Sejmu) Kukiz'15 - 8,81 proc. .Nowoczesna - 7,6 proc.

Na wszystkie listy oddano 15,2 mln głosów ważnych.

Wyniki podane przez PKW nie różnią się zasadniczo od wyników badania exit poll przygotowanego w wyborczy wieczór przez IPSOS.

Na oficjalny komunikat PKW w najbardziej nerwowej atmosferze czekały partie KORWiN i Zjednoczona Lewica. Obie były tuż pod progiem wyborczym. Gdyby któraś z tych formacji weszła do Sejmu, PiS nie miałoby większości i do utworzenia rządu musiałoby szukać koalicjanta. Z kolei PSL plasowało się tuż nad progiem dającym wejście do parlamentu.

Protokoły z Londynu dotarły w ostatniej chwili

Konferencja PKW miała rozpocząć się o godz. 18.00, jednak nastąpiło opóźnienie. Ostatecznie wyniki ogłoszono ponad 4 godziny później. Wszystko przez komisję wyborczą w Londynie, która przysłała protokół z błędami. PKW musiała odesłać go do korekty i czekać na przesłanie poprawnej wersji.

We wtorek późnym popołudniem PKW ma ogłosić wyniki wyborów do Senatu oraz podział mandatów w Sejmie.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: