Ogromna asteroida leci w kierunku Ziemi. Przeleci w odległości orbity Księżyca

Zbliżająca się do Ziemi asteroida jest 32 razy większa niż ta, która w 2013 roku rozpadła się w ziemskiej atmosferze w okolicach rosyjskiego Czelabińska. Wtedy zniszczone zostały tysiące budynków, a 1500 osób zostało rannych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMasywna asteroida 2015 TB145 nazwana pieszczotliwie "Spooky" ("Straszna") została dostrzeżona przez naukowców z hawajskiego uniwersytetu 10 października. Ziemię minie 31 października - w Halloween.

Nie powinniśmy się obawiać

Spooky ma ponad 400 metrów średnicy i pędzi z prędkością 125 tysięcy kilometrów na godzinę. Przeleci koło naszej planety w odległości niewiele większej niż ta, która dzieli nas od Księżyca. Paul Chodas z Centrum Badań nad Obiektami Bliskimi Ziemi NASA uspokaja, że nie grozi nam z jej strony żadne niebezpieczeństwo. - Trajektoria lotu TB145 jest dobrze znana. W momencie największego zbliżenia będzie około 480 tys. km od nas - mówi.

Najlepszym momentem na obserwację asteroidy będzie piątkowa noc (30 października). Należy wtedy skierować wzrok w stronę gwiazdozbioru Oriona. - Mimo stosunkowo niewielkiej odległości od Ziemi (w skali kosmicznej), żeby ją zobaczyć, potrzebna będzie chociaż niewielka luneta - radzi Chodas.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: