Zachowanie łabędzi może zapowiadać ostrą zimę tego roku. Nie odlatywały tak wcześnie od ponad pół wieku

W tym roku nadzwyczaj wcześnie w swoich zimowych kwaterach wylądowały małe łabędzie. Biolodzy odczytują to jako wskazówkę zbliżającej się ostrej zimy.

Nie są to naukowe fakty, ale z zachowania niektórych gatunków zwierząt można odczytać przepowiednie meteorologiczne. Rosyjskie przysłowie mówi np., że łabędzie przynoszą na swoich skrzydłach zimę i są zwiastunami ostrej zimy. - Jeżeli ta reguła się zgadza, to tegoroczna zima będzie długa i mroźna - mówi biolog Dominic Cimiotti z Instytutu im. Michaela Otto w Bergenhusen w Szlezwiku-Holsztynie.

Łabędzie Bewicka, spędzające ciepłe miesiące i mające swoje obszaru wylęgu w syberyjskiej tundrze, w tym roku szczególnie wcześnie odleciały w cieplejsze regiony, gdzie będą zimować.

Jak poddaj podaje organizacja ochrony środowiska WWT, pierwszy klucz tych łabędzi leciał do Wielkiej Brytanii 11 października, czyli 25 dni wcześniej niż w ubiegłym roku, i najwcześniej od 1963 roku. Stada łabędzi tego gatunku widziano także już w północnej Holandii nad Gooimeer i Lauwersmeer.

Co powodem odlotu łabędzi?

Te informacje pokrywają się z obserwacjami ze Szlezwiku-Holsztyna, gdzie już 27 września obserwowano pojedyncze okazy tego gatunku lecące na zachód. W porównaniu z rokiem ubiegłym leciały one 10 dni wcześniej niż zazwyczaj do swoich bezśnieżnych kwater zimowych w Irlandii, Anglii i Holandii.

Jak przypuszczają eksperci WWT może się to wiązać z załamaniem pogodowym w Europie Wschodniej na początku października, kiedy odnotowano temperatury o prawie 10°C niższe niż temperatura przeciętna. Prawdopodobnie to właśnie skłoniło ptaki do odlotu.

Wcześniejszy odlot małych łabędzi może być jednak wskazówką, że w niektórych krajach zima zacznie się wcześniej - podkreśla Cimiotti. Możliwe jest jednak także, że zachowanie łabędzi karłowatych wynikało tylko z gwałtownego spadku temperatury.

Łabędzie Bewicka, objęte ścisłą ochroną, są najmniejszymi łabędziami w Europie - są nieco mniejsze niż łabędzie czarnodziobe. Wyróżnia je czarno- żółty dziób, który jest tak indywidualny, jak odcisk palca człowieka.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: