Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSłoweńska armia zyskała nowe uprawnienia. Do tej pory siły zbrojne mogły tylko pomagać policji w kwestiach technicznych i logistycznych. Od teraz żołnierze mogą aktywnie wspierać Straż Graniczną - lokalne służby nie są już w stanie samodzielnie opanować sytuacji.
Armia zajmie się przede wszystkim patrolowaniem południa kraju. Licząca 670 km granica z Chorwacją jest w tej chwili pod naporem ludzi, których liczba "jest nie do opanowania". Od zamknięcia się Węgier na uchodźców, do Słowenii przeszło już 19 tys. osób. I to zaledwie od soboty - opisuje "The Guardian".
- Ostatnie 24 godziny były najcięższymi od początku kryzysu. To naiwne oczekiwać, że tak mały kraj poradzi sobie z kryzysem, pod którym ugięły się zdecydowanie większe państwa - to stanowisko słoweńskiego rządu, cytowane przez dziennik.
Kryzys imigracyjny w Europie trwa. Już ponad 600 tys. ludzi, głównie obywateli Syrii, Iraku i Afganistanu, porwało się na podróż do Europy. Ponad 3 tys. ludzi zginęło lub zaginęło w drodze.
Zagrożenie nie powstrzymują jednak kolejnych uchodźców: codziennie na plażach Europy ląduje ponad 9 tysięcy ludzi, którzy próbują dostać się do Unii Europejskiej przez Bałkany. Do soboty głównym szlakiem wędrówki były Węgry; teraz imigranci próbują dostać się na północ przez Chorwację i Słowenię.
Dla większości z uciekających przed wojną celem są Niemcy. Władze tego kraju spodziewają się przyjąć milion uchodźców do końca roku.
Dużym problemem jest brak porozumienia między krajami członkowskimi UE. Wiele z nich, mimo wcześniejszych zapewnień, nie dostarczyło jeszcze potrzebnych na zaradzenie kryzysowi funduszy: z ustalonych 2,8 miliarda euro wpłacono tylko 474 miliony.
Agencje UE informują też, że kraje członkowskie dostarczyły mniej niż połowę personelu potrzebnego do podjęcia próby opanowania kryzysu na południowej granicy Unii Europejskiej.
Fundusze i wsparcie personelem to wynik porozumienia krajów członkowskich UE z kwietnia bieżącego roku. Pomoc ma być przeznaczona na skoordynowanie akcji na południowej granicy Unii oraz nad sprawniejszą kontrolą graniczną w regionie Morza Śródziemnego.
Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!