Urzędnik państwowy żyje już kilkadziesiąt lat prawie bez mózgu. Naukowcy są zachwyceni

Prowadził normalne życie, miał żonę, dzieci, pracował w urzędzie państwowym. Ale osiem lat temu podczas badania na zupełnie inną przypadłość 53-letni dzisiaj Francuz zadziwił lekarzy. Okazało się, że jego mózg był mniejszy od mózgu zdrowego człowieka o od 50 do nawet 75 proc.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMimo IQ równego 75 (średnie wynosi 100) mężczyzna prowadził zupełnie normalne życie. To niezwykłe, zważywszy, że na opublikowanym przez pismo medyczne "Lancet" zdjęciu z tomografii jego mózg wyglądał TAK:

- Trudno mi określić stopień redukcji mózgu, nie zmierzyliśmy jego objętości. Ale wygląda to tak, jakby nastąpiła redukcja o ponad 50 proc., nawet do 75 proc. - mówił wówczas dla "New Scientist" neurolog z Uniwersytetu Śródziemnomorskiego w Marsylii Lionel Feuillet.

Ogromny stopień redukcji mózgu

Badania wykazały, że większość czaszki mężczyzny zajmowała komora wypełniona płynem. Tkanka mózgowa zajmowała o wiele mniej miejsca - jak widać na zdjęciu z prawej. Jak się okazało, jako dziecko Francuz przeżył skomplikowany zabieg - wszczepienia przewodu do czaszki w celu usunięcia wodogłowia. Narzędzie usunięto, gdy miał 14 lat. Ale w kolejnych latach w jego głowie zaszły bardzo dziwne zmiany - powiększenie komór z płynem mózgowo-rdzeniowym, które z reguły zajmują niewielką objętość czaszki. W efekcie pozostałe części mózgu - odpowiedzialne m.in. za ruch, wzrok, słuch czy funkcje emocjonalne i kognitywne - zostały radykalnie zmniejszone.

Pacjent nie był upośledzony umysłowo

Ale mimo tak drastycznej redukcji mózgu Francuz nie jest upośledzony umysłowo, nie przeszkodziło mu to też pracować jako urzędnik państwowy. Jak to możliwe? Max Muenke - niepowiązany z zespołem badaczy specjalista od defektów mózgu - stwierdził, że zmiany, z którymi został skonfrontowany w bardzo młodym wieku mózg pechowego Francuza, następowały powoli - i dlatego cały narząd zdołał się przystosować do nietypowej sytuacji. Inne obszary mózgu przejęły funkcję tych, których rozwój został ograniczony.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!