Wybory 2015. Zandberg: "Jeśli będzie tak, jak chce Petru, to będzie Rosja" [DEBATA W PUNKTACH]

Zandberg do Petru: "Jeśli nie chcemy mieć państwa z tektury, musimy mieć porządny progresywny podatek. Jeśli będzie tak, jak proponuje pan Petru: 3 razy 16, to będziemy mieli drugą Rosję". Czego po debacie dowiedzieliśmy się o poglądach liderów?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPo dzisiejszej, ponad 100-minutowej debacie liderów wszystkich komitetów wyborczych porządkujemy wiedzę o ich poglądach na poszczególne tematy:

1. Wiek emerytalny

Barbara Nowacka, Zjednoczona Lewica: Wiek emerytalny należy uzależnić od stażu pracy. Chcemy podwyższyć najbiedniejszym emerytom stawkę o 200 zł. Janusz Korwin-Mikke, KORWiN: "Obrabowano emerytki i emerytów. Mieli dostać swoje emerytury w wieku 60 i 65 lat. To rabunek w biały dzień". Ryszard Petru, Nowoczesna: "Żeby emerytury były wysokie, pensje muszą być wysokie". Paweł Kukiz, Kukiz'15: "Ja nie jestem wróżką, nie wiemy, ile jest w budżecie. Jedna wielka niewiadoma. Trzeba rozpisać referendum". Ewa Kopacz, PO: "Musimy skorzystać mądrze z tego, że Polska jest szóstą gospodarką Europy. Możemy podnieść płace". Janusz Piechociński, PSL: "Im dłużej pracujesz, tym masz większą szansę na wyższą emeryturę. Myślimy o emeryturze minimalnej w wysokości 1200 złotych". Adrian Zandberg, Razem: "Mamy milion pracowników na śmieciówkach, którzy nie mieli odprowadzanych składek. Będą mieli głodowe emerytury". Beata Szydło, PiS: "Wracamy do poprzedniego wieku emerytalnego".

2. Podatki

Nowacka: "Podatki w Polsce są niesprawiedliwe. Chcemy podwyższyć kwotę wolną od podatku. Chcemy opodatkować banki i wielkopowierzchniowe sklepy". Korwin-Mikke: "Trzeba zlikwidować PIT i CIT, bo ten, kto pracuje, ten płaci, a ten, kto nic nie robi, nic nie płaci. Im mniej pieniędzy w budżecie, tym lepiej". Petru: "Podatki muszą być prostsze. 3 razy 16". Kukiz: "Należy uprościć prawo podatkowe i zrezygnować z opodatkowania pracy". Kopacz: "Prosty, prorodzinny progresywny podatek PIT, najniższy - 10 proc.". Piechociński: "Dajemy rozwiązanie: proste podatki. Ulgi prorodzinne i inwestycyjne". Zandberg: "Jeśli chcemy mieć państwo porządne, a nie z tektury, musimy mieć porządny progresywny podatek. Jeśli będzie tak, jak proponuje pan Petru: 3 razy 16, będziemy mieli drugą Rosję. Rząd rok po roku uginał się pod presją lobbystów. Urzędy Skarbowe są bezsilne". Szydło: "15-proc. CIT dla małych przedsiębiorstw. Proponujemy ulgi podatkowe dla pracodawców, którzy zatrudniają młodych do 30. roku życia. Chcemy zwolnić KGHM i górnictwo z części podatków".

3. Dług publiczny

Nowacka: "W ciągu ostatnich 8 lat przejedzono pieniądze i z OFE, jak i z Unii Europejskiej. Te pieniądze gdzieś znikły. Trzeba przestać wydawać i zacząć inwestować". Korwin-Mikke: "Jakim prawem się zadłużamy? Ten dług będą spłacać nasze dzieci i wnuki. Musimy z tym skończyć". Petru: "Musi być wzrost gospodarczy, żeby ten dług spłacić". Kukiz: "Trzeba wprowadzić zakaz zadłużania państwa. Moje dziecko rodzi się z 80-tysięcznym długiem, a córka pani Kopacz wyjedzie na Wyspy. A moja córka będzie spłacać to co, pani Kopacz wychachmęciła". Kopacz: "Moja córka nie zamierza wyjeżdżać, panie Kukiz. Ona pracuje na polskie PKB. To jest nowoczesny patriotyzm, kiedy ludzie uczciwie płacą podatek". Piechociński: "Dług publiczny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Zero zadłużania się państwa to absurdalne hasło". Zandberg: "Musimy ściągać dobrze podatki, żeby utrzymać państwo i go nie zadłużać. Mamy za niskie dochody do budżetu". Szydło: "W Polsce jest dość pieniędzy, ale nie są umiejętnie wykorzystywane. Możemy odzyskać około 40 miliardów złotych przez m.in. uszczelnienie VAT-u".

4. Uchodźcy

Kopacz: "Będziemy prowadzić bardzo kompleksową politykę ws. uchodźców. Będziemy chronić granice zewnętrzne UE". Szydło: "Nasze stanowisko jest jasne: skupimy się na pomocy humanitarnej w tych krajach, gdzie to potrzebne. Polacy maja prawo się obawiać, bo nie wiedzą, na co zgodził się polski rząd". Kukiz: "Trudno ich nazwać uchodźcami, bo nie są w kraju zagrożenia, to są imigranci zarobkowi". Zandberg: "W sprawie uchodźców trzeba zachować się przyzwoicie. Jeśli ludzie pukają do naszych drzwi, to trzeba im pomóc. Część polskiej klasy politycznej postanowiła ubić interes polityczny na straszeniu uchodźcami. To dość obrzydliwe". Korwin-Mikke: "To, co mówi pan Zandberg, to kompletne bzdury. Oni idą z Turcji do Niemiec, bo tam są lepsze zasiłki. A my mamy służyć jako strażnicy w obozach w Polsce, żeby nie uciekli do Niemiec". Nowacka: "Ciężko słuchać słów pogardy pana Kowin-Mikkego. Chcę zaprotestować. My musimy zapewnić pokój na Bliskim Wschodzie - to zadanie stoi przed całym światem". Petru: "To nie problem na poziomie Polski, tylko Unii Europejskiej. Ilu ich możemy przyjąć, to wie tylko pani Kopacz, bo to musi być ustalane na poziomie gmin".

5. Polityka Polski wobec Wschodu

Szydło: "Trzeba budować silną politykę Polski na arenie UE". Kukiz: "Nie możemy wychodzić przed szereg. Nie było nas podczas negocjacji w Mińsku, a chcieliśmy wysyłać broń na Ukrainę, to absurd". Zandberg: "Nasza polityka zagraniczna ma sens, jeśli jest częścią polityki europejskiej. Nasze machanie szabelką nie robi na nikim wrażenia. Musimy też pamiętać o tym, że solidarność europejska powinna działać w dwie strony". Piechociński: "Nie odwracamy się od Rosji, oczekujemy partnerstwa w każdym wymiarze: ludzkim, kulturowym, bo to jest nasz sąsiad". Korwin-Mikke: "Chcę przypomnieć, że jak pani Tymoszenko zawarła nielegalną umowę gazową z Putinem, to poszła siedzieć. Chcę też odpowiedzieć panu Zandbergowi, że UE nie ma ani jednego żołnierza, więc się nie obroni". Nowacka: "Jesteśmy w UE, więc musimy być solidarni. Myśląc o Rosji, pamiętajmy: Putin przeminie, a Rosja zostanie i zostaną powiązania gospodarcze". Petru: "Polscy politycy jeździli często na Ukrainę, a efekt jest taki, że nas tam nie ma. Musimy stawiać na biznes na Wschodzie".

6. Kościół: religia w szkołach, konkordat

Nowacka: "Chcemy państwa świeckiego. Należy wyprowadzić religię ze szkół. Kościół stać na finansowanie zajęć". Zandberg: "Relacje z Kościołem powinniśmy ucywilizować, nie w atmosferze wojny kulturowej. Trzeba wycofać religię ze szkół w sposób transparentny. Państwu nic do praktyk religijnych, a Kościołowi do polityki". Petru: "Religia powinna być finansowana przez związki wyznaniowe, ale nie chciałbym jej wyprowadzać ze szkół, bo to wygoda". Szydło: "To wygodny temat populistyczny, ale Polska to państwo świeckie. Jest konkordat, jest rozdział państwa od Kościoła. Jest wiele ważniejszych tematów do omówienia". Kukiz: "Zgadzam się z panią Beatą, sprawą pierwszorzędną są sprawy ustroju. A religia w szkołach i finansowanie powinno być rozwiązane w drodze referendum". Korwin-Mikke: "Pani Nowacka jest zwolenniczką demokracji, to jak wytłumaczy, że większość Polaków chce coś dać za darmo Kościołowi?". Kopacz: "Jesteśmy za przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła. Jeśli rodzice wybierają religię zamiast etyki, to niech tak będzie. PO nie chce nikomu organizować świata".

7. System zdrowotny

Nowacka: "NFZ jest nieefektywnie zarządzany. Składka zdrowotna powinna przysługiwać każdemu ze względu na obywatelstwo. Kolejki powinny być skrócone". Zandberg: "Mamy pseudorynkowy system zdrowotny. To absurdalne. Sprzeciwiamy się prywatyzacji i dopłacaniu do diagnoz". Petru: "Dlaczego NFZ jest niewydolny? Bo jest marnotrawny. Proponujemy system na konkurujące ze sobą fundusze. Nie bójmy się prywatnych podmiotów, i tak z nich korzystamy". Szydło: "Proponujemy likwidację NFZ, powrót lekarzy do szkół, podwyższenie płac dla pielęgniarek. Teraz szpitale zostały zamienione w przedsiębiorstwa, a lekarze są buchalterami". Kukiz: "Szpitale nie powinny być prywatne, bo jesteśmy za biedni". Piechociński: "Trzeba kształcić kadrę, bo się starzeje, finansować badania i rozwój. Należy odbiurokratyzować system". Korwin-Mikke: "Nie stać nas na leczenie prywatne, bo jest to droższe". Kopacz: "Dlaczego nikt z was nie powie: to właśnie ta ekipa rządowa uchwaliła narodowy program transplantacji, ratując miliony istnień. Mamy dziś 33 programy onkologiczne".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: