Zaskakujące słowa Hawkinga. "Twierdzi, że bardziej niż robotów powinniśmy się bać kapitalizmu"

Co przyniesie nam rozwój technologii? To zależy, czy będziemy potrafili się podzielić jego owocami - twierdzi znany astrofizyk.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasStephen Hawking wziął ostatnio udział w AMA (skrót od "ask me anything"- "zapytaj mnie o cokolwiek") - czyli sesji, w czasie której odpowiadał na pytania użytkowników serwisu Reddit.

Głównym tematem AMA był rozwój sztucznej inteligencji. Jeden z internautów zapytał, czy fakt, że maszyny zastępują ludzką pracę coraz skuteczniej, nie doprowadzi w końcu do gigantycznego wzrostu bezrobocia . Oto odpowiedź Hawkinga:

"Jeśli maszyny zaczną produkować wszystko, czego potrzebujemy, efekty będą zależne od tego, jak rozdysponujemy te dobra. Jeśli podzielimy się bogactwem wytworzonym przez maszyny, każdy będzie się mógł cieszyć luksusami, ale jeśli lobby producentów maszyn skutecznie przeciwstawi się redystrybucji, większość ludzi skończy w żałosnym ubóstwie. Na razie wygląda na to, że drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny. Rozwój technologii napędza powiększanie nierówności".

Opinię astrofizyka trafnie podsumował Alexander C. Kaufman z serwisu Huffington Post: "Stephen Hawkin twierdzi, że tak naprawdę powinniśmy się bać kapitalizmu, nie robotów. Jeśli coś sprowadzi na nas ekonomiczną apokalipsę, to nie maszyny, ale ludzka chciwość" - napisał dziennikarz w komentarzu do słów Hawkinga.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: