Zjednoczona Prawica o projekcie "Świecka szkoła": "To świecki przekręt". Jażdżewski odpowiada

Zjednoczona Prawica nazwała dziś projekt "Świecka szkoła" "świeckim przekrętem", a organizatorom zarzuciła "matactwa" i łamanie prawa. "Absurd" - odpowiada Leszek Jażdżewski, jeden z organizatorów akcji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasAkcja "Świecka szkoła" ma na celu zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa. Organizatorzy w ciągu trzech miesięcy zebrali ponad 100 tysięcy podpisów.

Według nich lekcje religii w szkole kosztują obywateli 1 miliard 350 milionów złotych. Dlatego proponują, by za te środki opłacić uczniom np. dodatkowe lekcje języków obcych czy stworzyć nowe pracownie informatyczne w szkołach.

Projekt poparli m.in. prezydent Słupska Robert Biedroń, były mistrz świata w boksie Dariusz Michalczewski, profesor Jerzy Vetulani, dziennikarka Eliza Michalik, pisarka Manuela Gretkowska, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak, a także politycy, m.in. Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Barbara Nowacka, Jan Hartman.

"Matactwa" i "łamanie prawa"

Dziś przedstawiciele klubu sejmowego Zjednoczonej Prawicy - Kaja Godek, Krzysztof Kasprzak i Andrzej Dąbrowski - zaatakowali organizatorów projektu, zarzucając im m.in. "matactwa" i "łamanie prawa". Na konferencji prasowej nazwali akcję "świeckim przekrętem" i stwierdzili, że nastąpiły "nieprawidłowości przy zbieraniu podpisów pod projektem". - To inicjatywa mniejszości. Zdają sobie sprawę z tego, że nie mogą w normalnym procesie demokratycznym osiągnąć swoich celów i dlatego wiedzą, że muszą mataczyć - mówiła Kaja Godek.

O komentarz do konkretnych zarzutów poprosiliśmy jednego z inicjatorów akcji, redaktora naczelnego magazynu "Liberte!" Leszka Jażdżewskiego.

Jażdżewski odpowiada

Kaja Godek o 'Świeckiej szkole'Kaja Godek o "Świeckiej szkole" Sławomir Kamiński, Agencja Wyborcza.pl/ Gazeta.pl

Leszek Jażdżewski: - Jeśli pani Godek sugeruje, żeby Kościół startował w otwartych konkursach, jak fundacje takie jak nasza, to popieram. Jeśli organizują przedsięwzięcia zgodne z intencjami tego, który rozpisuje konkurs - mają szanse na dofinansowanie. A jeśli Kościół zwróci otrzymane od polskich władz środki, idące w dziesiątki miliardów złotych, my chętnie zrzekniemy się naszej niewielkiej dotacji z Ministerstwa Kultury za zeszły rok.

Leszek Jażdżewski: - Jeśli autorzy tych słów uważają, że lekcje religii nie mogą obywać się bez finansowania z budżetu, to znaczy, że nie wierzą, że niebiedny przecież Kościół będzie chciał te lekcje finansować, albo że nie będzie chętnych na takie lekcje nadobowiązkowe. Więcej wiary, droga prawico!

Kaja Godek o 'Świeckiej szkole'Kaja Godek o "Świeckiej szkole" Sławomir Kamiński, Agencja Wyborcza.pl/ Gazeta.pl

Leszek Jażdżewski: - Dla wielu środowisk fakt, że można zebrać 100 tys. podpisów pod takim projektem ustawy jak nasz, jest szokiem. Mnie nie zaskoczył sondaż "Newsweeka", z którego wynika, że 62 proc. Polaków nie chce, podobnie jak Świecka szkoła, żeby lekcje religii były finansowane z naszych podatków. Jeśli Kościół ma całkowity wpływ na treść programową tych zajęć, a państwo nie ma tu nic do gadania, to powinien też wziąć za nie pełną odpowiedzialność finansową.

- O naszej inicjatywie na Facebooku i w mediach głośno było na wiosnę. W celu wymaganego ustawą zawiadomienia marszałka o powstaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej zebraliśmy blisko 3 tysiące podpisów wśród osób popierających naszą inicjatywę. Ustawa nie przewiduje limitów czasowych na złożenie takiego zawiadomienia do marszałka Sejmu.

Zawiadomienie o powstaniu komitetu wraz z projektem ustawy i z podpisami złożyliśmy 5 maja. Odpowiedź z Kancelarii Sejmu za pierwszym razem do nas nie dotarła. Kiedy została wysłana ponownie, okazało się, że musimy uzupełnić braki formalne, m.in. dostarczyć uzasadnienie do projektu ustawy. Gdy je uzupełniliśmy, marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska formalnie przyjęła nasze powiadomienie 6 lipca. Nie spodziewaliśmy się, że cały proces będzie trwał tak długo. Był środek wakacji, wolontariusze rozjechali się na urlopy. Dopiero 17 lipca odbyła się pierwsza zbiórka na warszawskiej "patelni", w innych miastach w zasadzie ruszyły one dopiero w połowie sierpnia.

Krzysztof Kasprzak o 'Świeckiej szkole'Krzysztof Kasprzak o "Świeckiej szkole" sejm.gov.pl/ Gazeta.pl

- Te zarzuty są absurdalne, pewnie prawica chciałaby zakazać mediom rozmawiać z inicjatywami innymi niż te, które chcą zakazu aborcji, i zlikwidować nasze konto na Facebooku. Na szczęście - na razie? - prawo tego nie przewiduje.

Nie kupiliśmy żadnych reklam ani billboardów, jedyną formą zaistnienia w przestrzeni publicznej był happening z użyciem szkolnych ławek 9 maja przy okazji Pikniku Naukowego - to był dzień, na który przypadał oryginalnie nasz facebookowy event. Okazało się, że zebranych wówczas podpisów (nieco ponad tysiąc) nie możemy liczyć do ostatecznej puli i nie widnieją one w oficjalnych statystykach.

"Czekamy na opinię marszałka"

Andrzej Dąbrowski ze Zjednoczonej Prawicy zapowiedział pod koniec konferencji, że oczekują od marszałek przeanalizowania tej sprawy. - Jeżeli są dowody na to, że zostało złamane prawo, to powinny być wyciągnięte odpowiednie konsekwencje - dodał.

Z kolei Jażdżewski zapowiedział, że będzie konsultował się ze swoimi prawnikami.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: