Polub i bądź na bieżąco!Jaka będzie dalsza droga ich projektu?
1. Pełnomocnik komitetu musi wnieść do marszałka Sejmu projekt ustawy z załączonym wykazem podpisów obywateli, którzy popierają projekt.
2. Marszałek, jeżeli projekt spełnia wszystkie wymogi, kieruje go na pierwsze czytanie w Sejmie.
3. W przypadku, gdy nie stwierdzi się żadnych nieprawidłowości, pierwsze czytanie musi odbyć się w terminie do 3 miesięcy od daty wniesienia projektu.
Dalsza droga, jaką przechodzi projekt ustawy wniesiony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, jest taka sama jak droga wszystkich ustaw, nad którymi pracują Sejm i Senat: trzy czytania w Sejmie, prace w Senacie, rozpatrywanie uchwały Senatu przez Sejm, przekazanie ustawy przez marszałka Sejmu prezydentowi RP.
Co ważne, we wszystkich pracach nad projektem bierze udział przedstawiciel komitetu, który ma prawo brać udział również w pracach Sejmu i Senatu.
Ustawa obywatelska "Świecka szkoła" nie spowoduje zniknięcia lekcji religii ze szkół. Ich obecność jest zapisana w konkordacie, który Polska podpisała w 1993 roku. Konkordat nie określa jednak, kto ma finansować zajęcia religii w szkołach i przedszkolach. Obecnie pieniądze na nie daje państwo. "Świecka szkoła" chce to zmienić, a zaoszczędzone środki przeznaczyć np. na dodatkowe lekcje języków obcych. Lekcje religii miałby finansować Kościół katolicki.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!