Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasZgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej, prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy, zgodnie z którą wiek emerytalny miałby zostać przywrócony do poziomu sprzed reformy, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Projekt przewiduje, że w pierwszych czterech latach kosztowałoby to budżet państwa 40 mld zł. Zdaniem rządu koszty mogłyby być nawet dziesięciokrotnie wyższe.
Eksperci zwracają uwagę, że obniżenie wieku emerytalnego musi wiązać się z podniesieniem podatków lub obniżeniem świadczeń emerytalnych. Z sondażu, przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP INFO wynika, że Polacy raczej wolą pracować dłużej, niż otrzymywać niższe świadczenia.
Wiek emerytalny | Create infographics
Poglądy są podzielone wśród zwolenników różnych partii, jednak tylko wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości więcej niż połowa deklaruje, że wolałaby przejść na emeryturę wcześniej, wiedząc, że wiąże się to z niższym świadczeniem emerytalnym.
Na pytanie "czy zdecydował(a)by się pan/i na wcześniejsze przejście na emeryturę, wiedząc, że otrzyma pan/i niższe świadczenia emerytalne" twierdząco odpowiedziało 55 proc. osób deklarujących poparcie dla PiS. W tej samej grupie "nie" odpowiedziało 23 proc., a 22 proc. nie miało zdania.
W przypadku wyborców pozostałych partii były to odpowiednio: PO - 18 proc. i 69 proc., Zjednoczona Lewica - 42 i 46 proc., PSL - 48 i 37 proc., .Nowoczesna - 17 i 66 proc., Kukiz'15 - 40 i 48 proc., KORWiN - 31 i 53 proc.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 23-24 września na ogólnopolskiej próbie 1004 osób.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!