"Polska będzie nowymi Węgrami?". Reporter "Die Zeit" pokazuje mapę dla uchodźców

"Polska będzie nowymi Węgrami? Syryjscy uchodźcy mają nową trasę" - pisze reporter niemieckiego tygodnika "Die Zeit". I publikuje mapę, która - jak twierdzi - już krąży wśród syryjskich uchodźców na greckiej wyspie Kos.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Szlak, którym uchodźcy podążają do Europy Zachodniej, za chwilę może prowadzić przez Bułgarię, Rumunię, zachodnią Ukrainę i Polskę do Niemiec - wynika z mapki, którą zamieścił na Twitterze Malte Henk, reporter niemieckiego tygodnika "Die Zeit".

Kilka dni temu serbska policja przewidywała właśnie taki scenariusz. Teraz wydaje się on bardzo prawdopodobny, szczególnie po tym, jak władze w Budapeszcie wprowadziły nową ustawę o nielegalnej imigracji, która przewiduje kary więzienia za nielegalne przekroczenie granicy z Węgrami. Uszczelnienie granic może spowodować, że "bałkański szlak", którym uchodźcy z Bliskiego Wschodu starają się dotrzeć do krajów Unii Europejskiej, zmieni się i poprowadzi przez Albanię, Bułgarię i dalej na północ Europy.

Miliard euro na pomoc dla uchodźców

W nocy ze środy na czwartek przywódcy państw Unii zadeklarowali, że zmobilizują dodatkowo co najmniej 1 mld euro na pomoc dla uchodźców w obozach poza UE, przekazywaną za pośrednictwem biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i Światowego Programu Żywnościowego. Część państw już zadeklarowała, ile przeznaczy na ten cel.

Według polskiego MSW do kraju łącznie trafi około 6,5-6,8 tys. uchodźców, pochodzących głównie z Syrii i Erytrei. Pierwsi mają przyjechać w 2016 r.; zostaną przyjęci do otwartych ośrodków Urzędu do spraw Cudzoziemców.

MSW podkreśla, że w ramach relokacji migrantów z Grecji i Włoch Polska przyjmie tylko uchodźców, czyli osoby, które posiadają uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w kraju, z którego pochodzą.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Wstrząsająca książka kryminologa i reportera, którzy przemierzyli główne szlaki nielegalnej imigracji. Przeczytaj "Wyznania przemytników ludzi" >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: