Ilu uchodźców przyjmą poszczególne kraje Unii? [MAPA]

W lipcu Polska zgodziła się na przyjęcie 2 tys. uchodźców. Później była mowa o 12 tys., teraz ustalono kolejne liczby. Ilu uchodźców ostatecznie trafi do Polski, a ilu do innych państw UE?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWe wtorek ministrowie spraw wewnętrznych państw UE uzgodnili sposób rozmieszczenia 120 tys. uchodźców , podzielonych na dwie grupy - 66 tys. i 54 tys. To uchodźcy głównie z Syrii i Erytrei, przebywający obecnie na terenie Grecji (w większości) oraz Włoch.

embed

Na razie państwa UE zdecydowały o podziale pierwszej grupy. Spośród nich najwięcej trafi do Niemiec (ponad 17 tys.) i Francji (prawie 13 tys.). Z ustaleń ministrów wynika, że w Polsce znajdzie się 5082 uchodźców.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podkreśla, że ta liczba zmniejszy się, ponieważ decyzja Unii nie obejmuje kilku państw, które zadeklarowały udział w procesie (chodzi o Irlandię, Danię, Szwajcarię i Norwegię).

Wielka Brytania nie bierze udziału w programie rozlokowania uchodźców, ponieważ zamierza sprowadzać ok. 20 tys. osób bezpośrednio z obozów na Bliskim Wschodzie.

Polska będzie mogła odmówić przyjęcia kolejnych uchodźców

Poza ustaloną w tym tygodniu liczbą uchodźców do państw UE trafią też ci, na których rozlokowanie zgodzono się w lipcu. W przypadku Polski będzie to 1100 uchodźców przebywających w Grecji i Włoszech oraz 900 znajdujących się poza granicami UE (np. w obozach w Turcji i Libanie).

Decyzja o rozlokowaniu uchodźców ma odciążyć Grecję i Włochy, gdzie bezpośrednio trafiają migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki. Wiąże się to jednak z nałożeniem na te dwa kraje obowiązku lepszego zabezpieczenia swoich granic, aby zapobiec dalszemu napływowi migrantów.

Decyzje o rozmieszczeniu drugiej części z grupy 120 tys. uchodźców zapadną później. MSW w komunikacie podkreśla, że zgodnie z polskim postulatem UE nie będzie automatycznie decydować o kolejnych rozmieszczeniach - oznacza to, że Polska będzie mogła zgodzić się lub odmówić przyjęcia kolejnych migrantów.

Mosad pomoże weryfikować migrantów?

Proces przyjmowania uchodźców będzie rozłożony na dwa lata począwszy od 2016 roku. Przybędą oni w małych grupach po ok. 150 osób i początkowo trafią do ośrodków Urzędu do spraw Cudzoziemców.

Po odbyciu tam programów integracyjnych uchodźcy będą przeprowadzać się do miejsc zaproponowanych przez gminy i parafie. MSW podkreśla, że proces nie będzie dla państwa kłopotem, za przykład podając bezproblemowe przyjęcie 80 tys. uchodźców z Czeczenii w latach 90.

Ministerstwo zapewnia, że kwestie bezpieczeństwa są traktowane priorytetowo. Dlatego wszyscy uchodźcy będą weryfikowani, a służby państw UE będą na tym polu współpracować. Jak podaje Radio ZET, w sprawdzaniu przybyszów ma polskim służbom pomagać też Mosad, czyli izraelski wywiad.

Ponadto Polska będzie miała możliwość wpływania na to, kto zostanie przyjęty. "Państwa członkowskie mogą wskazać, jakie grupy uchodźców ich zdaniem najlepiej się będą integrowały" - czytamy w komunikacie MSZ.

"Będziemy mogli odstąpić od przyjmowania zadeklarowanej liczby osób w przypadku gwałtownego napływu uchodźców z Ukrainy" - zaznacza ministerstwo.

Ilu uchodźców rzeczywiście przyjmą państwa UE?

Wiele państw Unii nie przyjmuje i nie zamierza przyjmować więcej uchodźców z Bliskiego Wschodu, niż ustaliła UE. Jednak w innych - przede wszystkim Niemczech - jest ich już o wiele więcej, niż wynika z unijnych ustaleń.

Z danych niemieckiego Urzędu ds. Migracji i Uciekinierów (BAMF) wynika, że od początku 2015 roku niemiecką granicę przekroczyło 520 tys. osób ubiegających się o azyl, a przewiduje się, że do końca roku Niemcy przyjmą 800 tys. uchodźców.

Dużo więcej uchodźców trafia też do nieobjętej programem unijnym Wielkiej Brytanii, a także do Szwecji i Francji, które są jednymi z państw, do których najczęściej chcą trafiać migranci.

Wstrząsająca książka kryminologa i reportera, którzy przemierzyli główne szlaki nielegalnej imigracji. Przeczytaj "Wyznania przemytników ludzi" >>

Zobacz wideo

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: