Rostowski: "Głosowanie to dobry kompromis dla Polski". Błaszczak: "Porażka" [KOMENTARZE PORANKA]

Dzisiejsze poranne programy publicystyczne zostały zdominowane przez jeden temat: wczorajsze spotkanie w Brukseli w sprawie uchodźców.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasGościem "Sygnałów Dnia" w Polskim Radiu był Leszek Miller. Ocenił, że porozumienie ws. imigrantów jest niewiele warte, gdyż "ma charakter tymczasowy". Podkreślił, że solidarność oznacza dobrowolność.

- Niemcy próbują wyeksportować ze swojego terytorium tych uchodźców, których uważają za zbędnych - ocenił szef SLD.

Leszek MillerLeszek Miller Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

W "Jeden na jeden" stacji TVN 24 Marek Biernacki ocenił, że "Merkel popełniła polityczny błąd, otwarcie zapraszając uchodźców".

Marek BiernackiMarek Biernacki Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Podkreślił, że każdy uchodźca, który do nas przyjedzie, będzie weryfikowany. - Nie mogliśmy rozbijać solidarności UE, ale to była trudna decyzja - skomentował wczorajsze spotkanie w Brukseli.

Marek Sawicki w TVP Info również odniósł się do kwot uchodźców, na które zgodzili się wczoraj unijni ministrowie. Powiedział: - Wolałbym, żeby wyłożyć nawet duże pieniądze na uchodźców, ale ich nie przyjmować.

Marek SawickiMarek Sawicki Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

Krytycznie decyzję rządu Kopacz o podwyższeniu deklarowanej liczby uchodźców komentował w Radiu Zet poseł PiS Andrzej Jaworski. Powiedział m.in., że "przeraża go nieodpowiedzialność rządu Ewy Kopacz. - Godzi się na wszystko, czego chce Europa - podkreślił.

Zgodził się z Beatą Szydło i przyznał: - Wczoraj Polska powinna zachować się solidarnie z Węgrami, Czechami, Rumunią. I nie otwierać drzwi dla imigrantów.

Andrzej JaworskiAndrzej Jaworski Łukasz Głowala / Agencja Wyborcza.pl

Zdaniem Jacka Rostowskiego, który był gościem "Kontrwywiadu RMF FM", zawarte we wtorek porozumienie jest bardzo dobrym dla Polski kompromisem. - Osiągnęliśmy wszystkie techniczne cele, które chcieliśmy - tłumaczył Rostowski na antenie.

- Nie postawiliśmy się w grupie "ultrasów", skrajnych przeciwników rozdzielania uchodźców po różnych krajach - podkreślił.

Jacek RostowskiJacek Rostowski Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Z kolei Mariusz Błaszczak głosowanie ws. uchodźców nazwał porażką Polski.

Przewodniczący klubu PiS uważa, że Polska powinna wspierać finansowo obozy dla uchodźców na Bliskim Wschodzie.

Zapowiedział, że jeśli PiS dojdzie do władzy, spróbuje zmienić decyzję ws. uchodźców.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Polska Akcja Humanitarna pomaga ofiarom wojny w Syrii. Pomóż i Ty. Wpłać dowolną kwotę na numer konta PAH: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "SYRIA" lub dołącz do Klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub .

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: