Trójwymiarowy mural w Poznaniu robi furorę za granicą

Dzieło nosi nazwę "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" i z miejsca stało się jednym z kluczowych punktów na turystycznej mapie stolicy Wielkopolski. Nie przejdziecie koło niego obojętnie!

Mural powstał na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki w Poznaniu i ciężko oderwać od niego wzrok. Wczoraj amerykański serwis Bored Panda opublikował na swoim Facebooku zdjęcie poznańskiego "Trębacza". Na ten moment prawie dwadzieścia pięć tysięcy użytkowników serwisu polubiło zdjęcie przedstawiające mural!

Z inicjatywą tego unikalnego projektu wyszedł radny osiedlowy Gerard Cofta, którego zainspirowała fotografia z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Pomysł podchwyciła Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta. Projekt otrzymał dofinansowanie miasta Poznań, które w ramach inicjatywy "Centrum Warte Poznania" wspiera inicjatywy mające na celu rewitalizację śródmieścia.

Mural już teraz przyciąga wzrok i zainteresowanie mieszkańców, którzy zgodnie twierdzą, że "Trębacz" będzie nie lada gratką dla turystów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, by pozbyć się wątpliwości, dlaczego projekt budzi takie emocje. Mural ubarwia i odświeża krajobraz śródmieścia, jednocześnie idealnie wpisując się w jego klimat i architekturę. Przekonajcie się sami. Poniżej znajdziecie zdjęcie obrazujące, jak wyglądał budynek na przecięciu ulic Śródka i Rynek Śródecki przed powstaniem muralu. Różnica jest diametralna, a mural wprowadza pozytywny klimat i nastrój do okolicy. Oby więcej takich projektów w miastach całej Polski.

budynek przedbudynek przed maps.google.com

O przestrzeni polskich miast przeczytaj w książce Filipa Springera "Wanna z kolumnadą" >>