Staniszkis o uchodźcach: Powinniśmy wysłać kilkanaście autobusów i zabrać do Polski kobiety i dzieci. Przeraża mnie wzrost ksenofobii

- Jestem przeciwna odcinaniu się od uchodźców, straszenia uchodźcami. Mnie przeraża wzrost retoryki ksenofobicznej - mówiła w TVN24 Jadwiga Staniszkis, której wyraźnie nie podoba się wykorzystywanie kryzysu imigracyjnego w kampanii wyborczej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Socjolożka, komentując w TVN24 słowa prezesa Kaczyńskiego, który mówił, że nas nie stać na przyjęcie uchodźców, a jako rozwiązanie proponował, by Polska dała środki na pomoc dla uciekinierów m.in. z Syrii, powiedziała, że nie podoba się jej straszenie Polaków uchodźcami.

- Dzisiaj przechodziłam przez przejście podziemne w centrum Warszawy. Teraz jest tam taki sklep z kominiarkami, glanami itp. Mnie tego typu rzeczy przerażają - mówiła Staniszkis.

Staniszkis: Przyjęcie 10 tys. uchodźców bez wpływu na życie

Przyznała, że zgadza się z opinią, że przyjęcie do Polski np. 10 tys. uchodźców nie będzie miało większego wpływu na życie Polaków, skoro już w tej chwili przebywa u nas dobrze ponad 100 tys. Ukraińców, 80 tys. Czeczenów.

- I niekonieczne są od razu ośrodki dla uchodźców. Uważam, że widząc, co dzieje się na pograniczu węgiersko-serbskim, powinno się wysłać kilkanaście polskich autobusów, w każdym powinna być osoba znająca języki Bliskiego Wschodu czy Bałkanów - oczywiście z chorągiewką polską, żeby wiedzieli, że ich do nas zapraszamy - i wzięcie do Polski kilkuset kobiet i dzieci - rodzin, bo szansa na terroryzm się wtedy zmniejsza, a zwiększa się przy takiej ksenofobicznej polskiej retoryce. I to jest nowe - przyznała Staniszkis.

- My przecież broniliśmy np. ludzi wyznania islamskiego, kiedy były te karykatury w Danii. To było piękne, a w tej chwili to jest coś porażającego - oceniła Jadwiga Staniszkis w TVN24.

Kaczyński: Uczennicom nie bardzo już dziś wolno chodzić w krótkich strojach

Podczas sejmowej debaty nad informacją rządu ws. kryzysu migracyjnego szef PiS Jarosław Kaczyński przestrzegał przed przyjęciem do Polski dużej liczby uchodźców. Jako przykłady zagrożeń związanych z imigracją wskazywał m.in. Szwecję i Włochy.

- Jeżeli ktoś mówi, że to nieprawda, to niech się rozejrzy po Europie. Niech spojrzy choćby na Szwecję - 54 strefy, gdzie obowiązuje szariat i nie ma żadnej kontroli państwa; obawy przed wywieszaniem flagi szwedzkiej na szkołach, tam jest taki obyczaj, bo na tej fladze jest krzyż. Nawet okazuje się, że szwedzkim dziewczętom, uczennicom nie bardzo już dziś wolno chodzić w krótkich strojach, bo to też się nie podoba - mówił Kaczyński.

Według prezesa PiS jest jednak sposób, by pomóc imigrantom.

- Musimy szukać zasady innej, zasady, która by moderowała ten radykalizm. Otóż taka zasada istnieje - to jest ordo caritatis - porządek miłosierdzia, umiłowania. I w ramach tej zasady: najpierw są najbliżsi, rodzina, później naród, później inni. Czy z tej zasady wynika, że nie powinniśmy pomagać? Nie, proszę państwa, powinniśmy pomóc, jesteśmy zdecydowanie za tym, by pomóc, ale metodą bezpieczną - czyli finansową - oświadczył.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: