Holandia wprowadza zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrku

Zwierzęta w cyrkach cierpią m.in. przez ciągłe transporty, brak przestrzeni i tresurę. W Holandii już nie będą cierpiały. Kilka dni temu weszło w życie nowe prawo, które zabrania cyrkowcom wykorzystywania dzikich zwierząt.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW 16 holenderskich cyrkach było do tej pory 119 zwierząt. Od 15 września na arenach nie wystąpią już m.in. żyrafy, słonie, tygrysy, lwy, foki czy ssaki naczelne. To jednak nie oznacza, że w cyrkach nie będzie żadnych zwierząt. Na liście dozwolonych gatunków są nadal zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, a także wielbłądy, które przez miejscowe prawo nie są uznawane za dzikie. W cyrkach mogą też występować wszelkie ptaki i gady.

Organizacja Wilde Dieren de Tent Uit, zajmująca się prawami zwierząt, walczyła o wprowadzenie owego zakazu od dziewięciu lat. Teraz zaoferowała, że pomoże cyrkom znaleźć odpowiednie nowe domy dla zwierząt, które nie będą już występować na arenie.

Kolejne kraje zakazują wykorzystywania zwierząt

Zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach obowiązuje już w dziewięciu europejskich krajach, w tym w Grecji, Belgii i Austrii. Kolejnych dziewięć państw wprowadziło listę gatunków, których wykorzystywanie jest zabronione.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: