Jak udzielić wywiadu i nie odpowiedzieć na żadne pytanie, czyli Antoni Macierewicz w TVP Info

Cztery główne podejścia, wiele pomniejszych prób i brak konkretów - to wynik słownego starcia Piotra Kraśki z Antonim Macierewiczem. Rozmowa na antenie TVP Info była jednym z tych niewielu wywiadów, w których prowadzący nie usłyszał odpowiedzi na zadane pytania. Dodajmy: ani jedno.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPiotr Kraśko, prowadzący programu "Dziś wieczorem" w TVP Info, podjął się karkołomnego zadania przepytania Antoniego Macierewicza o program PiS i medialne doniesienia o tece ministra obrony narodowej, którą miałby objąć poseł.

Niestety, mimo determinacji dziennikarzowi nie dane było poznać odpowiedzi na przygotowane pytania.

Próba pierwsza: realizacja programu PiS

Pierwsze pytanie skierowane do Macierewicza dotyczyło realizacji programu PiS. - Nie rozmawiamy o tym, nie dyskutujemy tego, nie przygotowujemy się do tego w taki sposób. Chcemy słuchać, czego chcą Polacy - odpowiedział poseł... po czym płynnie zmienił temat. - Słucham telewizji w ciągu tych kilku ostatnich tygodni. Słyszę to pokrzykiwanie, ustawianie, tę pedagogikę wstydu, którą się uprawia w stosunku do Polaków - mówił wiceprezes PiS i przekonywał, że to my jesteśmy najbardziej otwartym krajem w Europie.

- Bardzo ładne ustawki są robione. Pan pamięta, to było osiem dni temu chyba - te zdjęcia ludzi w Niemczech: uśmiechniętych, miłych, oferujących uchodźcom prezenty... A dzisiaj? Zamknięte granice, karabiny, wojsko. To prawdziwa twarz Europy - perorował, kompletnie ignorując prowadzącego.

Podejście drugie: doniesienia tygodnika "wSieci"

Zamiast odpowiedzieć na pytanie o doniesienia tygodnika "wSieci" ( w przypadku wygranej PiS Macierewicz miałby zostać szefem MON ), poseł znów zmienił temat. - Przyznam, że oczekiwałem od pana innego początku naszej rozmowy. Myślałem, że pan w imieniu dziennikarzy głównego nurtu przeprosi nas wszystkich za skandal, którego autorem jest pani Monika Olejnik - zaatakował.

- Ona jest jedną z osób, które wyznaczają to, co jest głównym nurtem. Nazwanie tego fejkiem jest nieprzyzwoite (...). To jest sprawa godności dziennikarza, dziennikarza publicznego. Ta pani zestawia prezydenta z mordercą. I to zestawia w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z problemem uchodźców. Pan uważa, że nie jest państwa obowiązkiem przeproszenie za to? - chciał wiedzieć.

Starcie numer trzy: kto jest szefem PiS?

- Kto jest szefem PiS: Jarosław Kaczyński czy... - próbował dowiedzieć się Kraśko. Ale i na to pytanie nie dane mu było poznać odpowiedzi (a nawet zadać go w całości). Jego gość zaczął bowiem tłumaczyć, jak - jego zdaniem - niejasny podział władzy panuje w PO i jak często zmienia zdanie Ewa Kopacz.

Czy PiS poda skład swojego gabinetu? "Nie poda"

Dziennikarz kilkukrotnie dopytywał się także o to, czy PiS przed wyborami oficjalnie przedstawi skład gabinetu, który będzie rządził w przypadku wygranej partii Jarosława Kaczyńskiego. I znów nie usłyszał żadnych konkretów.

- Pani premier... Przepraszam, prezes Szydło pokazała program. Nie pokazano pustej kartki, tylko ustawy, a nie jakieś wyobrażenia, jak premier Kopacz. Dziś decyduje się, czy Polacy będą mogli wrócić z emigracji, czy dalej kraj będzie grzązł w zamulającym sposobie rządzenia PO - tłumaczył Macierewicz.

- Pan może był w Libanie, ale nie był w Radomsku czy Tomaszowie Mazowieckim, w miastach 50-60 tys. mieszkańców. Państwo chcecie zmienić całą debatę w kierunku, czy będzie Pipszczyński, czy Igrekowski. Nie zgodzimy się na to - argumentował.

Wygląda na to, że wiceprezes PiS (któremu tuż przed rozpoczęciem rozmowy Kraśko dziękował za to, że wreszcie zgodził się przyjść do programu) zafundował dziennikarzowi jeden z gorszych wywiadów.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: