Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami oprócz okresu próbnego i obowiązkowych kursów doszkalających przywraca także dobrze znany doświadczonym kierowcom tzw. zielony listek. Tym razem jednak młody kierowca będzie miał obowiązek kierowania wyłącznie pojazdem oznakowanym nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego. I tak przez pierwsze osiem miesięcy okresu próbnego. Dodatkowo "zielony listek" będzie musiał być umieszczony zarówno z tyłu, jak i z przodu samochodu.
Przypomnijmy, co jeszcze czeka osoby, które uprawnienia do kierowania pojazdami kat. B uzyskają po 4 stycznia 2016.
Młodych kierowców czekają obowiązkowe kursy doszkalające pomiędzy 4. i 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy. Oprócz kursu teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego nowych kierowców czeka także kurs praktyczny. Szkolenie będzie polegało na przećwiczeniu m.in. wychodzenia z poślizgu, jazdy po mokrej nawierzchni na zakręcie czy skutecznego hamowania z systemem ABS.
Zmiany w prawie przewidują również, że osoby, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia w ruchu drogowym, będą musiały odbyć dodatkowy kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ale to nie koniec. Dla młodego kierowcy będzie to skutkowało wydłużeniem okresu próbnego i to o kolejne dwa lata.
Do trzech razy sztuka. W tym wypadku oznacza to cofnięcie uprawnień osobie, która popełniła w okresie próbnym co najmniej trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe.
Nowe przepisy zakładają również, że niedoświadczony kierowca w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy będzie musiał zwolnić. W obszarze zabudowanym będzie obowiązywał go zakaz przekraczania prędkości 50 km/godz., a poza obszarem zabudowanym pojedzie maksymalnie 80 km/godz. Ograniczenie prędkości do 100 km/godz. będzie obowiązywać na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej.
Zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B.
Zakaz osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.
Po 4 stycznia 2016 kierowców czeka jeszcze jedna ważna zmiana, o której przypomina "Rzeczpospolita" . Trudniej będzie pozbyć się punktów karnych. Przepisy przewidują, że każdy kierowca, który przekroczy 24 punkty karne nie straci prawa jazdy, ale zostanie skierowany na obowiązkowe szkolenie - kurs reedukacyjny. Samych punktów nie będzie można skasować przed uzbieraniem pełnej puli - stanie się to dopiero po odbyciu kursu.
Wiadomo już, że szkolenie będzie droższe: zamiast 300 zł zapłacimy 500 zł. Trzeba będzie się też spieszyć. Na odbycie takiego szkolenia będzie miesiąc. Nie uda się? Stracimy prawo jazdy. Natomiast jeśli się powiedzie, kierowca zostanie objęty pięcioletnim nadzorem, podczas którego nie będzie mógł zredukować nowej puli. Jeżeli w tym czasie ponownie uzbiera 24 punkty, ostatecznie straci prawo jazdy.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!