Ewa Wanat zwolniona z RDC. Na znak protestu ze stacji odchodzą kolejni dziennikarze

Zwolnioną dyscyplinarnie dziennikarkę bronią słuchacze i redakcyjni koledzy. Wanat została zwolniona dyscyplinarnie. Wypowiedzenie umowy dostarczono jej, gdy przebywała na zwolnieniu lekarskim.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasEwa Wanat przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wczoraj została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Decyzję taką podjęła Jolanta Kaczmarek, prezes spółki zarządzającej RDC. Dlaczego Wanat została zwolniona? Jako powód podano utratę zaufania do dziennikarki, której "działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię spółki".

O co chodzi?

Jakiś czas temu na swoim profilu na Facebooku Wanat zabrała głos w dyskusji o obowiązku szkolnym dla sześciolatków. "Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?" - napisała.

Jej wpis zdobył dużą popularność i był szeroko komentowany nie tylko w internecie. Ostro skrytykował go m.in. szef rady nadzorczej RDC, Wojciech Borowik. W oświadczeniu spółki dotyczącym zwolnienia Wanat napisano, że jej prywatne poglądy ze względu na pełnioną przez nią funkcję były utożsamiane ze stanowiskiem rozgłośni. A to negatywnie wpływało na odbiór RDC przez opinię publiczną.

Protest dziennikarzy i słuchaczy

Z Ewą Wanat solidaryzuje się część zespołu. Z RDC - w związku ze zwolnieniem dziennikarki - rozstali się m.in. Mike Urbaniak i Maciej Nowak. O odejściu myślą także kolejni pracownicy rozgłośni.

W internecie można też znaleźć petycję przygotowaną przez słuchaczy RDC , którzy wspierają byłą już redaktor naczelną stacji. We wtorek petycję w obronie Wanat podpisało blisko 2 tys. osób.

Za zwolnioną dziennikarką wstawili się także działacze partii Zieloni. Ich zdaniem powód zwolnienia Wanat podany przez zarząd jest niewystarczający.

Wanat nie komentuje sprawy

Ewa Wanat sprawy tymczasem nie komentuje. Konsultuje się z prawnikiem.

Ewa Wanat była dyrektorem programowym i redaktorem naczelnym Radia dla Ciebie od maja 2013 r. Wcześniej kierowała Radiem TOK FM.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: