Będzie policyjne dochodzenie ws. nawoływania do nienawiści po manifestacji w Warszawie

Będzie policyjne dochodzenie ws. nawoływania do nienawiści przez uczestników antyimigranckiej manifestacji w Warszawie - podało radio RMF FM. Wiadomo, że w tej chwili trwa analiza nagrań zarejestrowanych podczas demonstracji narodowców.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W sobotę w kilku miastach Polski m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Białymstoku, Częstochowie, odbyły się demonstracje przeciwników i zwolenników przyjęcia do Polski uchodźców m.in. z Syrii i Erytrei.

Jak dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM , po warszawskiej manifestacji narodowców, zostanie wszczęte policyjne dochodzenie.

Przeciwnicy zainteresowani "pokazaniem sprzeciw wobec muzułmańskich uchodźców" m.in. z ONR spotkali się na pl. Defilad . - To jest wojna! Wojna dwóch cywilizacji! - wykrzykiwał do zebranych członek ONR. - Cała Polska śpiewa z nami, j***ć islam maczetami! - intonowali narodowcy i kibole, ale z głośników usłyszeli upomnienie: "Słuchajcie, zachowujemy się jak, k***a, Polacy!"

Następnie uczestnicy przemaszerowali na pl. Zamkowy. Na transparentach można było przeczytać m.in.: "dzisiaj imigranci, jutro terroryści", a na bluzach "śmierć wrogom ojczyzny". Co pewien czas wybuchały petardy. Wśród skandowanych haseł pojawiały się np. "Polacy przeciw imigrantom" i inne hasła przeciw muzułmanom, a także krytykujące rząd.

Przeciwnicy przyjmowania uchodźców uważają, że napływ cudzoziemców do Polski - głównie muzułmanów - będzie zagrożeniem dla naszej kultury, a przybysze nie zasymilują się z polskim społeczeństwem. Zwolennicy argumentują, że obawy biorą się z niewiedzy i stereotypów, że powinniśmy być solidarni z cierpiącymi z powodu wojny.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Demonstracja narodowców przeciw uchodźcom. Hymn, a obok race i przekleństwa [Periscope]

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: