Adoptuj Pszczołę: Daliście radę! We wspólnej akcji Greenpeace i Gazeta.pl adoptowaliście prawie 50 tys. pszczół. W dwa dni!

Prawie 50 tysięcy adoptowanych pszczół i 100 tysięcy złotych zebranych w ciągu dwóch dni na Wielki Spis Zapylaczy - tak zaczęła się trzecia edycja prawdopodobnie największej i najfajniejszej akcji crowdfundingowej w Polsce: Adoptuj Pszczołę. Czytelnicy Gazeta.pl i przyjaciele pszczół z całej Polski dali radę.

Akcja wystartowała 9 września. 48 godzin po odpaleniu strony adoptujpszczole.pl licznik strony zbiórki pokazywał już 40 tysięcy adoptowanych wirtualnych pszczół, a w trakcie pisania tego tekstu wskazuje już prawie 50 tysięcy. To głównie dzięki Wam - czytelnikom Gazeta.pl, których 10 września w specjalnej relacji na żywo przekonywaliśmy do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji.

"Jesteście wielcy, dziękujemy!" - Zobacz, jak szalał licznik "Adoptuj pszczołę" [RELACJA MINUTA PO MINUCIE]

To trzecia edycja Adoptuj Pszczołę - akcji Greenpeace, w której fundacja zbiera pieniądze na pomaganie pszczołom i innym owadom zapylającym. W poprzednich latach udało się zbudować hotele dla dzikich zapylaczy w całej Polsce, a także odbudować populację pszczół w Przyczynie Dolnej - miejscowości, gdzie w zeszłym roku w ciągu jednej nocy z tajemniczych przyczyn zginęło kilka milionów pszczół. W tym roku celem zbiórki crowdfundingowej jest Wielki Spis Zapylaczy - projekt naukowy, który pozwoli lepiej poznać życie pszczół w Polsce. To będzie prawdziwa nauka obywatelska - w działania zaangażowani będą zarówno naukowcy (m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego), jak i badacze-amatorzy.

Każdy uczestnik akcji będzie mógł dołączyć do zespołu naukowego i wspólnie z naukowcami badać pszczoły. Dzięki Wielkiemu Spisowi możliwe będzie sprawdzenie liczebności i występowania różnych gatunków pszczół, a także zbadanie, jaki jest ich stan. Badania pozwolą określić, co im szczególnie szkodzi i jakie warunki są dla nich najbardziej odpowiednie, by mogły bezpiecznie żyć i pracować.

Zobacz wideo

Badania w ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy przeprowadzi Maciej Ziemiański z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (partnera naukowego akcji) oraz dr Anna i dr Lech Krzysztofiakowie, związani na co dzień z Wigierskim Parkiem Narodowym, założyciele Stowarzyszenia Człowiek i Przyroda. Nad merytoryką badań czuwa także profesor Włodzimierz Celary z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

"Adoptuj pszczołę" potrwa do 15 października. Do tej pory zaangażowało się w nią już ponad 2 tysiące osób z całej Polski. W imieniu Greenpeace Polska i całej redakcji Gazeta.pl - DZIĘKUJEMY!