"Stonehenge na sterydach". Większy i starszy krąg odnaleziony 3 kilometry dalej

Około 100 głazów sprzed 4,5 tysiąca lat, oddalonych zaledwie o trzy kilometry od Stonehenge. "Superhenge", bo tak roboczo nazwano podziemne znalezisko, pojawił się na georadarach badaczy z Uniwersytetu Bradford.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Prawdopodobnie zaczyna się przed nami ujawniać najstarsza zachowana budowa megalityczna w Europie. Była tuż przed nosem przez cztery tysiące lat - poinformował Vince Gaffney, archeolog z Uniwersytetu Bradford.

 

- Wysokiej jakości obrazy z georadaru pokazują rząd 90 kamieni, z których wiele przetrwało w całości. Po wschodniej stronie nawet 30 kamieni przetrwało pod zaspą, część jest we fragmentach lub widać pozostałe po nich potężne wgłębienia - stwierdził profesor Wolfgang Neubauer, dyrektor Instytutu Archeologicznego Ludwiga Boltzmanna.

Neubauer dodaje, że ta budowla radykalnie zmienia spojrzenie na Stonehenge i jego historię. - Wszystko, co do tej pory pisaliśmy o Stonehenge i innych starożytnych zabytkach, musimy napisać na nowo - potwierdza inny archeolog.

Kamienie znajdują się około metra pod ziemią i szacuje się, że niektóre z nich mogą mierzyć nawet około 4,5 metra. Wydobywanie kamieni jeszcze się nie rozpoczęło, jednak naukowcy spodziewają się, że są to te same głazy, które wykorzystano do budowy Stonehenge.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: