Artur Zawisza: "Niemcy myślą o sobie jako o rasie panów". O. Gużyński: "Absolutny skandal" [U LISA]

Uchodźcy byli głównym tematem programu "Tomasz Lis na żywo". Na antenie doszło do spięcia między posłem Arturem Zawiszą a Andrzejem Celińskim i ojcem Pawłem Gużyńskim. - To, co pan wyprawia, w europejskiej kulturze jest zbrodnicze - punktował Zawiszę Celiński.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasArtur Zawisza, jedyny w studio przeciwnik przyjmowania uchodźców w Polsce, próbował udowodnić, że imigranci pogarszają sytuację wewnętrzną w krajach, do których przybywają.

Tomasz Lis zapytał byłego posła o Niemcy, gdzie już jest kilkumilionowa społeczność turecka. Mimo to Niemcy są gotowi na przyjęcie kolejnej fali migrantów, tym razem z Syrii. - Niemcy to przypadek osobny, bo myślą o sobie jako o rasie panów, która chce, aby obcy niewolnicy na nich pracowali - odpowiedział mocno Artur Zawisza.

Ojciec Paweł Gużyński odniósł się do słów Zawiszy. - Po tym, co usłyszałem na temat Niemców, powinienem wstać i wyjść - powiedział mocno i nazwał wypowiedź byłego posła skandalem.

"Absolutny skandal"

- To jest absolutny skandal, żeby wypowiadać tego typu insynuacje pod adresem Niemców, nie mając na to żadnych dowodów - powiedział dominikanin.

- Co innego o lękach Polaków, to łatwo było mówić. Niemców ojciec broni, a polskie lęki... - wpadł mu w słowo Zawisza.

- Ja staram się zrozumieć, co powoduje Polakami - bronił się ojciec Gużyński. - Co innego jest powiedzieć, że antropologiczną zasadą, która kieruje człowiekiem, są jego lęki. A co innego jest powiedzieć o kimś, że kieruje się zasadą nienawiści rasowej, wyższości rasowej i dlatego przyjmuje uchodźców.

"Klęska Kościoła, w którym się pan wychował"

Stronę Gużyńskiego wziął Celiński. - Z tego co pan opowiada, to pan jest klasycznym przypadkiem klęski Kościoła, w którym pan się wychował. Pański Kościół wychował pana do nacjonalizmu bliskiego nienawiści rasowej . To, co pan wyprawia, w europejskiej kulturze jest zbrodnicze - punktował Zawiszę Celiński.

Co na to Zawisza? - Pan jest tolerancyjny i miłosierny wobec wszystkich z wyjątkiem swego rozmówcy w studiu - odparł.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!