Abp Gądecki: Każda parafia powinna przygotować miejsce dla prześladowanych

Co Episkopat Polski myśli na temat pomocy dla uchodźców? Mocne stanowisko w tej sprawie zabrał dziś jego przewodniczący abp Stanisław Gądecki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Trzeba się przygotować jak pomóc w tym cierpieniu. Trzeba, żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują - podkreślił duchowny podczas mszy świętej w Chełmie.

Wcześniej głos w sprawie uchodźców zabrał także abp Wojciech Polak. Prymas Polski użył w ich kontekście słów Chrystusa: "Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie".

"Chrześcijański obowiązek pomocy uchodźcom"

Jak zwracają uwagę niektórzy komentatorzy, episkopat już w czerwcu zajął stanowisko w sprawie masowej imigracji. "Na tle wyjątkowo bolesnych obrazów z uchodźcami z Afryki proszących o pomoc u granic Europy - wyraźniej słychać i rozumie się słowa Chrystusa o błogosławionych, bo 'byłem przybyszem, a przyjęliście mnie'" - czytamy w komunikacie episkopatu.

"Potrzebą chwili staje się w Polsce przyjęcie uchodźców z krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu" - zwracają uwagę duchowni. "Według nauki Kościoła mamy powinność przypominać społeczeństwu o chrześcijańskim obowiązku pomocy uchodźcom ratującym swoje życie z krajów objętych działaniami wojennymi" - dodają.

"Pomoc ta powinna być organizowana wobec wszystkich uchodźców bez względu na religię i wyznanie" - zaznacza episkopat.

"Europa będzie muzułmańska, to nie ulega wątpliwości"

Nieco innego zdania jest abp Henryk Hoser. Duchowny w rozmowie z RMF FM przekonywał, że choć należy "udzielić gościnności" uchodźcom, bo jest to "podstawowa wartość ewangeliczna", jego zdaniem do Polski powinni przyjeżdżać raczej migranci wyznania chrześcijańskiego.

- Niewątpliwie chrześcijanom jest dużo łatwiej inkulturować się w kraju, który jest chrześcijański z pochodzenia i z bieżącego etosu - mówił. Muzułmanie powinni natomiast emigrować do krajów, "gdzie jest wielka diaspora uchodźców muzułmańskich, są też ich rodziny, znajomi".

Tak konkretnie możesz pomóc uchodźcom >>>

Abp Hoser tłumaczył bowiem, że jeśli tendencje dzietności na naszym kontynencie się nie zmienią, "wówczas będzie to muzułmańska Europa, w której chrześcijanie będą mieli taką rolę, jaką mieli dotychczas na Bliskim Wschodzie".

Polska Akcja Humanitarna pomaga ofiarom wojny w Syrii. Pomóż i ty. Wpłać dowolną kwotę na numer konta PAH: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "SYRIA" lub dołącz do Klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: