"Europa będzie muzułmańska, to nie ulega wątpliwości". Abp Hoser o uchodźcach

Abp Henryk Hoser mówił w RMF FM o napływie uchodźców do Europy. Jego zdaniem, "jeżeli dzietność Europejczyków będzie taka słaba", Stary Kontynent stanie się muzułmański.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Uważam, że Europa dzisiaj znajduje się w okresie analogicznym do wczesnego średniowiecza, kiedy tu napływały ludy wędrowne z Azji. A teraz jak będzie? Prawdopodobnie Europa będzie muzułmańska, to nie ulega wątpliwości. Jeżeli te tendencje się nie zmienią, jeżeli dzietność Europejczyków będzie taka słaba, że nie ma zastępowalności pokoleń, wówczas będzie to muzułmańska Europa, w której chrześcijanie będą mieli taką rolę, jaką mieli dotychczas na Bliskim Wschodzie - mówił Henryk Hoser w rozmowie z RMF FM .

Dodał również, że w "morzu muzułmańskim" istnieją niewielkie wspólnoty chrześcijan, które "w tej chwili nawet przeżyć nie są w stanie".

Polska chrześcijańska z pochodzenia i etosu

Choć arcybiskup opowiada się za tym, żeby "udzielić gościnności" uchodźcom, bo jest to "podstawowa wartość ewangeliczna", to podkreśla, że muzułmanie będą skazani na "gettoizację". Dlatego jego zdaniem do Polski powinni przyjeżdżać uchodźcy wyznania chrześcijańskiego. - Niewątpliwie chrześcijanom jest dużo łatwiej inkulturować się w kraju, który jest chrześcijański z pochodzenia i z bieżącego etosu - mówił. Muzułmanie powinni natomiast emigrować do krajów, "gdzie jest wielka diaspora uchodźców muzułmańskich, są też ich rodziny, znajomi".

Zdaniem duchownego Kościół nie musi więcej mówić o kryzysie imigracyjnym, gdyż "wszyscy parafianie" śledzą na bieżąco wydarzenia z tym związane i "zdają sobie sprawę, że to jest problem, który Polski nie ominie".

"Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie"

Wcześniej głos w sprawie uchodźców zabrał prymas Polski abp Wojciech Polak, używając słów Chrystusa: "Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie".

Tak konkretnie możesz pomóc uchodźcom >>>

Jak zwracają uwagę niektórzy z komentujących, Episkopat już w czerwcu zajął stanowisko w sprawie masowej imigracji. "Na tle wyjątkowo bolesnych obrazów z uchodźcami z Afryki proszących o pomoc u granic Europy - wyraźniej słychać i rozumie się słowa Chrystusa o błogosławionych, bo 'byłem przybyszem, a przyjęliście mnie'" - czytamy w komunikacie Episkopatu.

Polska Akcja Humanitarna pomaga ofiarom wojny w Syrii. Pomóż i ty. Wpłać dowolną kwotę na numer konta PAH: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "SYRIA" lub dołącz do Klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: