Z bombardowanych miast, przez morze i druty kolczaste. Drogi imigrantów do Europy [MAPA]

W zeszłym roku masowo przekraczali Morze Śródziemne, tysiące z nich tonęły. Teraz większość przepływa krótki odcinek do Grecji. Do Europy trafiają przez Bałkany, napotykając oddziały policji i druty kolczaste. Tak wyglądają drogi imigrantów i uchodźców.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasKryzys związany z migrantami, przybywającymi do Europy, wciąż przybiera na sile, a głos zabierają najważniejsi europejscy przywódcy. Na początku tygodnia przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się z prezydent Chorwacji. "Ratowanie życia przybywających do Europy jest naszym priorytetem" - napisał później na Twitterze.

"Nic nie usprawiedliwia agresywnych, rasistowskich i ksenofobicznych działań" - dodał. Polityka niektórych państw - szczególnie Węgier - spotyka się z coraz ostrzejszą krytyką innych przywódców europejskich. Węgry starają się zablokować drogę imigrantom, jednak - jak pokazują ostatnie miesiące - gdy jedna trasa staje się niedostępna, imigranci po prostu kierują się na inną. Tak wyglądają drogi imigrantów do Europy.

Kliknij na mapę, żeby powiększyć.

Oznaczenia na mapie:

1) Imigranci uciekają z Syrii. Terroryści IS przejmują kontrolę nad obozem dla uchodźców

2) Odległość między wybrzeżem Turcji i greckiej wyspy Kos to zaledwie trzy mile morskie. Tamtędy przepływają tysiące imigrantów

3) Cześć imigrantów przepływa Morze Śródziemne. W kwietniu ponad 800 uchodźców zginęło jednej nocy, gdy zatonął kuter płynący w stronę Europy

4) Krzyki dzieci, bezradni wolontariusze i kordon policji. Tak wygląda granica Macedonii i Grecji, którędy tysiące przedostają się do Europy

5) Park w centrum Belgradu stał się przystanią imigrantów

6) Drut kolczasty, siatka, patrole. Węgry budują płot przeciwko imigrantom na granicy z Serbią

7) Kryzys w Budapeszcie: władze zablokowały dworzec Keleti dla imigrantów

8) Imigranci kierują się przez Austrię do Niemiec i dalej. Przed tygodniem z ciężarówki przy autostradzie wydobyto 71 ciał imigrantów

9) Pod koniec lipca 2 tys. imigrantów w nocy szturmowało eurotunel. Chcieli dostać się do Wielkiej Brytanii. Tysiące wciąż koczują w Calais

Z roku na rok coraz więcej nielegalnych imigrantów

Od stycznia do czerwca do Europy przedostało się 220 tys. uchodźców i imigrantów. To więcej niż w całym 2014 roku. Nowi wciąż przybywają - najwięcej do Grecji, skąd przez Bałkany podróżują dalej do Europy.

Imigranci, którzy przybyli do Europy drogą morską | Create infographics

Największą grupą (85 tys. w 2015 roku) wśród przybywających do Europy są Syryjczycy. Krwawa wojna domowa w tym kraju trwa od czterech lat. Różne grupy rebeliantów walczą tam z reżimem Baszara al-Asada, a część kraju opanowana jest przez Państwo Islamskie.

Drugą co do wielkości grupą są mieszkańcy leżącej na Rogu Afryki Erytrei. Jest ona uważana za jedno z najbardziej represyjnych państw świata.

Państwa, z których imigranci przybyli do Europy w 2015 r. | Create infographics Tysiące przybyły też z Afganistanu, gdzie władze od lat toczą wojnę z talibami, Nigerii, w której działa znana z niezwykłej brutalności organizacja terrorystyczna Boko Haram, oraz Somalii, gdzie de facto panuje anarchia.

Wśród imigrantów są też tysiące osób pochodzących z innych krajów Afryki. Część ucieka przed terrorystami, wojnami i głodem. Inni szukają lepszego życia, gdyż nie widzą perspektyw w swoich ojczyznach.

Migranci a uchodźcy

Ze względu na te różnice używamy osobnych określeń - uchodźca i migrant. Aby komuś nadano status uchodźcy, ta osoba musi złożyć wniosek i spełnić szereg warunków.

Przede wszystkim status uchodźcy przyznaje się cudzoziemcom, którzy są narażeni na prześladowanie i nie mogą korzystać z ochrony własnego państwa. Niezależnie od tego, czy ostatecznie urzędnicy uznają, że dana osoba jest uchodźcą, do czasu wydania decyzji przysługuje jej ochrona w państwie, do którego przybyła.

Migrantami są wszystkie osoby, które dobrowolnie opuściły swój kraj, np. z powodów ekonomicznych, i mogą do niego w każdej chwili wrócić. Z kolei nielegalni imigranci to osoby, które przekroczyły nielegalnie granice państwa.

Fundacja Refugee.pl

Przeczytaj też: "Wyznania przemytników ludzi", wstrząsającą książkę kryminologa i reportera, którzy przemierzyli główne szlaki nielegalnej imigracji >>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: