Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasKryzys związany z migrantami, przybywającymi do Europy, wciąż przybiera na sile, a głos zabierają najważniejsi europejscy przywódcy. Na początku tygodnia przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się z prezydent Chorwacji. "Ratowanie życia przybywających do Europy jest naszym priorytetem" - napisał później na Twitterze.
"Nic nie usprawiedliwia agresywnych, rasistowskich i ksenofobicznych działań" - dodał. Polityka niektórych państw - szczególnie Węgier - spotyka się z coraz ostrzejszą krytyką innych przywódców europejskich. Węgry starają się zablokować drogę imigrantom, jednak - jak pokazują ostatnie miesiące - gdy jedna trasa staje się niedostępna, imigranci po prostu kierują się na inną. Tak wyglądają drogi imigrantów do Europy.
Kliknij na mapę, żeby powiększyć.
Oznaczenia na mapie:
Od stycznia do czerwca do Europy przedostało się 220 tys. uchodźców i imigrantów. To więcej niż w całym 2014 roku. Nowi wciąż przybywają - najwięcej do Grecji, skąd przez Bałkany podróżują dalej do Europy.
Imigranci, którzy przybyli do Europy drogą morską | Create infographics
Największą grupą (85 tys. w 2015 roku) wśród przybywających do Europy są Syryjczycy. Krwawa wojna domowa w tym kraju trwa od czterech lat. Różne grupy rebeliantów walczą tam z reżimem Baszara al-Asada, a część kraju opanowana jest przez Państwo Islamskie.
Drugą co do wielkości grupą są mieszkańcy leżącej na Rogu Afryki Erytrei. Jest ona uważana za jedno z najbardziej represyjnych państw świata.
Państwa, z których imigranci przybyli do Europy w 2015 r. | Create infographics Tysiące przybyły też z Afganistanu, gdzie władze od lat toczą wojnę z talibami, Nigerii, w której działa znana z niezwykłej brutalności organizacja terrorystyczna Boko Haram, oraz Somalii, gdzie de facto panuje anarchia.
Wśród imigrantów są też tysiące osób pochodzących z innych krajów Afryki. Część ucieka przed terrorystami, wojnami i głodem. Inni szukają lepszego życia, gdyż nie widzą perspektyw w swoich ojczyznach.
Ze względu na te różnice używamy osobnych określeń - uchodźca i migrant. Aby komuś nadano status uchodźcy, ta osoba musi złożyć wniosek i spełnić szereg warunków.
Przede wszystkim status uchodźcy przyznaje się cudzoziemcom, którzy są narażeni na prześladowanie i nie mogą korzystać z ochrony własnego państwa. Niezależnie od tego, czy ostatecznie urzędnicy uznają, że dana osoba jest uchodźcą, do czasu wydania decyzji przysługuje jej ochrona w państwie, do którego przybyła.
Migrantami są wszystkie osoby, które dobrowolnie opuściły swój kraj, np. z powodów ekonomicznych, i mogą do niego w każdej chwili wrócić. Z kolei nielegalni imigranci to osoby, które przekroczyły nielegalnie granice państwa.
Fundacja Refugee.pl
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!