Duda w Berlinie o fali uchodźców zalewającej Polskę. Biedroń odpowiada: "Ktoś chyba nas oszukuje"

Czy Polskę zalewa fala uchodźców z Ukrainy? Tak uważa prezydent Andrzej Duda, który o problemie imigracji mówił podczas wizyty w Berlinie. Robert Biedroń postanowił skonfrontować tę opinię z danymi Urzędu ds. Cudzoziemców. "Ktoś chyba nas oszukuje? - stwierdził.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Polska również jest dotykana falą uchodźców. Jeszcze nie w tym stopniu, jak dzieje się to w Niemczech, natomiast faktem jest, że w obliczu wojny na Ukrainie tysiące obywateli Ukrainy przekroczyło naszą granicę i ubiega się dziś o pobyt w Polsce - mówił w Berlinie prezydent Andrzej Duda.

A jak jest naprawdę?

Robert Biedroń sprawdził, na ile opinia Andrzeja Dudy jest uzasadniona. Na swoim profilu na Facebooku opublikował prostą infografikę, z której wynika, że w ubiegłym roku żaden obywatel Ukrainy nie otrzymał statusu uchodźcy.

Wypowiedzi Beaty Szydło na ten temat nie udało nam się odszukać. Kandydatka PiS na premiera konsekwentnie podkreśla, że Polski nie stać na przyjmowanie uchodźców, a priorytetową sprawą jest ściągnięcie do kraju Polaków, którzy chcą wrócić, ale z różnych powodów nie mogą.

Dane Urzędu ds. Cudzoziemców

Informacje przedstawione przez Biedronia z łatwością potwierdziliśmy w statystykach Urzędu ds. Cudzoziemców . O status uchodźców ubiegały się 2253 osoby - 1040 kobiet i 1213 mężczyzn. Statusu uchodźcy nie nadano nikomu. Ochronę uzupełniającą otrzymało sześć osób, a zgodę na pobyt tolerowany - 11. Decyzje negatywną wydano w 645 przypadkach, a w 372 sprawę umorzono.

Urząd podaje też dane za pierwszą połowę 2015 roku. Wniosek w sprawie nadania statusu uchodźcy złożyły 1284 osoby, w żadnym przypadku decyzja nie była pozytywna. Ochronę uzupełniającą otrzymały 2 osoby, a zgodę na pobyt tolerowany - 3.

Pobyt tolerowany, w odróżnieniu od statusu uchodźcy, nie uprawnia do otrzymania paszportu, nie powoduje objęcia programem integracyjnym (w tym świadczeniami finansowymi) i jest wydawany tylko na krótki czas, a więc niemal uniemożliwia podjęcie pracy.

Zobacz wideo

Co jest z moralnością Dudy, dlaczego tak kręci? [BLOG]

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: