Bociany odlatują z Polski. Wszystko przez suszę

Większość polskich bocianów wyleciała już do Afryki. - W tym roku o wcześniejszych odlotach zdecydowała pogoda. Przez suszę jest mniej pokarmu na polach i łąkach - mówi ornitolog Dominik Krupiński z Towarzystwa Przyrodniczego ?Bocian?.

Ornitolog zwraca uwagę, że wbrew powszechnej opinii bociany żywią się nie tylko żabami. - Bocian jest generalistą. Zjada to, co napotka: krety, gryzonie polne, jaja ptaków, dżdżownice - tłumaczy.

Gniazdujące w Polsce bociany lecą z naszego kraju nad cieśniną Bosfor, Turcją, Izraelem i kończą swoją wędrówkę w środkowej lub południowej Afryce. Dziennie potrafią pokonać nawet 200 km. Dotarcie do celu zajmie im około dwóch-trzech miesięcy. - Wrócą do nas na wiosnę. W Afryce są trochę inne pory roku, więc muszą przylecieć do Polski, bo tam nie byłyby w stanie wyprowadzić lęgów - wyjaśnia Krupiński.

W 2004 roku w Polsce żyło 55 tys. par lęgowych, a co piąty bocian "był Polakiem". Spis przeprowadzony w 2014 roku wykazał zmniejszenie populacji bociana o 15-20 procent. - Po wejściu do Unii Europejskiej rolnictwo zaczęło się gwałtownie modernizować. Zmniejszenie liczby bocianów wiąże się ze zmianą krajobrazu rolniczego, przede wszystkim częstszym używaniem nawozów - wyjaśnia Krupiński.

Bocian biały jest gatunkiem chronionym. Występuje w całej Polsce. Najczęściej można go spotkać na obszarach z większą bioróżnorodnością, czyli w miejscach, gdzie jest dużo łąk, bagien czy dolin rzecznych.

Więcej o: