Odkryli hiszpański skarb. 300-letnie złote monety leżały tuż przy plaży

U wybrzeży Florydy grupa odkrywców natrafiła na setki złotych monet. Skarb pochodzi z hiszpańskiego galeonu. Okręt zatonął 300 lat temu podczas podróży do Hiszpanii.

Grupa poszukiwaczy odkryła na dnie oceanu ponad 350 złotych monet. Odkrywcom bardzo się poszczęściło - 300-letni hiszpański skarb leżał bowiem zaledwie kilkadziesiąt metrów od brzegu. Jego rynkowa wartość szacowana jest na około 4,5 miliona dolarów. W znalezisku są m.in. niezwykle rzadkie monety wytworzone specjalnie dla Króla Filipa V. Wartość jednej z nich szacowana jest na 300 tys. dolarów.

 

Według prawa Florydy stanowe władze zatrzymują 20 proc. znalezionego skarbu. Trafi on do muzeum. W tych okolicach działa wielu poszukiwaczy, jest to region częstych historycznych katastrof morskich.

W 1715 roku z Kuby do Hiszpanii wypłynęła flota 11 hiszpańskich okrętów wypełnionych złotem. Niedługo później natrafiła na sztorm, podczas którego zatonął jeden z galeonów. Nie wiadomo było jednak, w którym miejscu spoczywa wrak. Odkrycia dokonano pod koniec lipca, ale pochwalono się nim niedawno.

Więcej o: