Kraków wyróżniony jako jedno z 10 najbardziej przyjaznych turystom miast

W rankingu prestiżowego amerykańskiego magazynu pojawia się po raz pierwszy, i był to debiut spektakularny. W tym roku Kraków został ogłoszony czwartym najbardziej przyjaznym miastem na świecie.

Po raz kolejny czytelnicy amerykańskiego magazynu o turystyce Condé Nast Traveler mieli okazję zagłosować na najbardziej przyjazne miasta na świecie. W internetowym głosowaniu oddano blisko 100 tys. głosów, z których stworzono listę 10 najżyczliwszych.

W rankingu znalazł się także akcent polski. "Zaskoczenie", "ukryty skarb" - takimi słowami czytelnicy Travelera opisywali Kraków. Choć w odbywającym się od ponad 25 lat plebiscycie polskie miasto pojawia się dopiero po raz pierwszy, od razu zajęło ono czwartą pozycję. Wyprzedziło tym samym wszystkich potencjalnych rywali w regionie, w tym Budapeszt, który pojawił się dopiero na miejscu 8. W rankingu Kraków wyprzedziły jedynie trzy anglojęzyczne miasta - Queenstown w Nowej Zelandii, Dublin w Irlandii oraz Sydney w Australii.

Jak opisuje periodyk, na wysokie miejsce Krakowa złożyły się nie tylko "otwartość i życzliwość tubylców", ale także "dystans do siebie i znakomite poczucie humoru". Jako przykład tego ostatniego tygodnik wymienia odbywające się w mieście nostalgiczne wycieczki po Nowej Hucie.

Nie jest to pierwsza tego typu nagroda, która trafia do Krakowa w tym roku. W lipcu nowojorski magazyn Travel & Leisure ogłosił go siódmym najpiękniejszym miastem świata. Natomiast kilka miesięcy wcześniej Condé Nast Traveler w innym konkursie uznał Kraków za 11. najciekawsze miejsce na globie.

Więcej o: