Boom na mikrokawalerki? 14 metrów kwadratowych za 180 tys. zł. Klientów nie brakuje

Mieszkanie za mniej niż 180 tys. zł w Warszawie? To możliwe - chwali się deweloper. Jest tylko jedna wada - metraż. Dokładnie 14 metrów kwadratowych. Kpina? Nie. Budowa na warszawskiej Woli to już kolejna taka inwestycja, bo mikrokawalerki mają wzięcie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJaki sens ma kupno mieszkania o powierzchni 14 metrów kwadratowych, przypominającego raczej pokój hotelowy z łazienką? Okazuje się, że zainteresowanie jest bardzo duże - sprzedawane są nawet mieszkania, które będą ukończone dopiero w 2017 r. - pisze "NaTemat.pl" o inwestycji firmy Dantex. Rzeczywiście, na swojej stronie firma oferuje mikrokawalerki w bloku na Woli.

Mieszkania o powierzchni 14.50 m kw. do kupienia na warszawskiej WoliMieszkania o powierzchni 14.50 m kw. do kupienia na warszawskiej Woli fot. Gazeta.pl

Boom na mikrokawalerki

W ofertach polskich deweloperów zaczęły pojawiać się mikrokawalerki. W ubiegłym roku plany zbudowania bloku złożonego wyłącznie z 18-metrowych mieszkanek w warszawskim Miasteczku Wilanów ogłosił Polnord.

- To szansa na samodzielność dla młodych ludzi - przekonywał wówczas deweloper. - Powstaną koszary dla białych kołnierzyków - komentowali architekci.

Kto w tym będzie mieszkał?

Dla kogo jest mikrokawalerka? Te Dantexu na Woli to w pełni funkcjonalne mieszkania, ale bez balkonu, bez tarasu, bez ogrodu. Klitka. Te na Wilanowie - w bloku wypełnionym samymi takimi "mieszkaniami dla singli" - mogą przekształcić się w coś na kształt ekskluzywnego akademika. - Tam będzie cały czas rotacja, ludzie będą się wyprowadzać po roku, dwóch, nie będzie szansy poznać się z sąsiadami, a to nie sprzyja wykształceniu się wspólnoty - komentował dla "Stołecznej" architekt Stanisław Rewski.

Czy w czymś takim da się mieszkać na dłuższą metę?

Tomasz Sznajder, wiceprezes Polnordu, przekonywał w "Stołecznej", że mikrokawalerki są dla młodych ludzi, szukających mieszkania na okres studiów lub pierwszej pracy. Mieszkanie poniżej 200-180 tys. zł to w stolicy rarytas i z reguły to oferty w odległych od centrum dzielnicach - tak, jak wolska inwestycja Dantexu. Dlatego mikromieszkania w Miasteczku Wilanów były atrakcyjną ofertą. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy "chcą mieć swój kawałek podłogi", ale traktują go wyłącznie jako miejsce do spania, bo ich praca wymaga np. częstych wyjazdów - choćby pilotów. Mikromieszkania mogą być też ciekawą ofertą dla firm, które szukają lokum dla swoich pracowników - zamiast w hotelach.

Metr kwadratowy 14-metrowej kawalerki na Woli kosztuje - jak wyliczył NaTemat - 9900 zł netto. W gotówce, wraz z VAT - 176 tys. zł. Oferta jest więc przeznaczona zdecydowanie dla osób, które mają pieniądze i stać ich na wyłożenie gotówki na taką inwestycję. A takich, jak widać, nie brakuje.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: