"Żydowski Schindler" zebrał pół miliona dol., by oswobodzić seksualne niewolnice Państwa Islamskiego

Nazywany "żydowskim Schindlerem" Steven Maman z Montrealu zebrał pieniądze przez serwis finansowania społecznościowego GoFundMe. Chce ratować z niewoli ISIS chrześcijańskie i jazydzkie kobiety. Krytycy zaznaczają, że efekt może być odwrotny do oczekiwanego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMaman twierdzi, że uwolnił z rąk ISIS już 128 kobiet i dziewcząt. Jak powiedział amerykańskiemu portalowi Vocativ , płacił negocjującym z terrorystami pośrednikom między 1 a 3 tys. dolarów okupu za osobę. Do transakcji dochodziło w irackim Kurdystanie. Uratowane kobiety były zabierane do tamtejszych obozów dla uchodźców, gdzie miały zapewnione wodę, żywność, schronienie i opiekę medyczną. - Gwałty, znęcanie się i brutalność, na jaką narażone są porywane kobiety, są trudne do wyobrażenia - napisał Maman na swojej stronie GoFundMe .

Pieniądze wpłaciło 2,5 tys. darczyńców z całego świata. Celem biznesmena jest zgromadzenie 2 mln dolarów. Jak informuje "Vocativ", krytycy obawiają się, że pieniądze Mamana tylko pomogą Państwu Islamskiemu. Płacenie terrorystom może zachęcić ich do kolejnych porwań i zwiększania żądań. Kanadyjczyk odpiera te zarzuty, utrzymując, że takie kwoty to dla organizacji "drobne" w porównaniu z dochodami pochodzącymi z rabowania banków, przejmowania pól naftowych i pozostałej działalności przestępczej. - Szczerze, nie ma innej możliwości, by uratować te kobiety. Jak długo mamy czekać, by je ocalić?

Maman: Co mnie motywowało? To proste

42-letni Maman, ojciec szóstki dzieci, jest dealerem samochodów i właścicielem hurtowni kryształów. - To, co mnie motywowało - jako Żyda, jako członka ludu, który przeżył Holocaust - jest bardzo proste. Podczas wojny czekaliśmy, aż ludzie odpowiedzą na wezwanie i nam pomogą. Sześć lat i sześć milionów ludzkich istnień kosztowało, by inni zrozumieli, że popełnili błąd bezczynności - powiedział w radiowym programie "As it happens" . - Nie możemy czekać i liczyć, że inni będą działać. "Dlaczego nie ja?" to pytanie, które wszyscy powinniśmy sobie zadawać.

Jazydzi to kilkusettysięczna mniejszość religijna, której tradycja liczy 2,5 tys. lat. Ich religia jest mieszanką szyizmu, zaratusztrianizmu, chrześcijaństwa nestoriańskiego i innych wierzeń. Wyznawcami jazydyzmu są w większości Kurdowie z północnego Iraku. Państwo Islamskie wymordowało już tysiące jazydów, w tym ponad 500 po zajęciu irackiego miasta Sindżar w sierpniu 2014 roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: