Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas To nie żart. Ten "latający pająk" z gatunku Selenops, sam steruje kierunkiem opadania. Potrafi zręcznie poszybować z drzewa na drzewo, bez użycia nici pajęczej. I jest w tym niesłychanie precyzyjny, podaje National Geographic w swoim tekście: "Flying Spiders Found" .
Selenops występuje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Jest płaski, bardzo cienki i elastyczny. Manewruje odnóżami: kiedy chce wylądować, przyciąga je do siebie - podają naukowcy w Journal of the Royal Society Interface .
Jak naukowcy sprawdzili, czy pająk naprawdę potrafi "latać"? Grupa badaczy spędziła lata na obserwacji "szybujących pająków". Użyli prostej metody: wspinali się na drzewa w panamskiej dżungli i zrzucali je z plastikowych kubków z wysokości 20-25 metrów.
- Nie oczekiwaliśmy, że pająki przejawią zdolności do szybowania - mówi autor raportu Stephen Yanoviak z Louisville University w Kentucky. - Jeśli chcą skręcić w lewo, wysuwają do przodu prawe odnóże. Jeśli w prawo, wysuwają lewe - dodaje Yanoviak i podkreśla, że to, że są płaskie, pomaga im w szybowaniu.
Yankoviak twierdzi, że ta zdolność mogła ewoluować, bo drzewa są o wiele przyjaźniejszym środowiskiem dla pająków niż ściółka leśna, po której poruszają się stworzenia, poszukujące pożywienia.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!