Były prezes TK w jednym zdaniu o referendum Dudy: "Prezydent nie wziął pod uwagę Konstytucji"

Pytania referendalne, które zaproponował Andrzej Duda nie dotyczą spraw ważnych dla państwa, a jedynie dla niektórych obywateli - uważa prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem takie referendum byłoby niekonstytucyjne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJestem rozczarowany tym, że prezydent nie wziął pod uwagę Konstytucji (...) Referendum może być zarządzone, kiedy chodzi o problem szczególnie ważny dla państwa - mówił Zoll w TVN24 , w komentarzu do oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy na temat referendum.

- To nawet nie chodzi o sprawy ważne dla obywateli, bo przyznaję, że sprawy, które są przedmiotem pytań są ważne dla niektórych obywateli. To ma być sprawa szczególnie ważna dla państwa - powiedział, mając na myśli pytania o Lasy Państwowe, obowiązek szkolny sześciolatków i obniżenie wieku emerytalnego. Jako przykład zagadnień, o których obywatele powinni decydować w referendum Zoll podał wejście kraju do Unii Europejskiej, zmianę konstytucji czy przyjęcie nowej waluty.

Prof. Andrzej Zoll w TVN24Prof. Andrzej Zoll w TVN24 Gazeta.pl

Zdaniem byłego prezesa TK, referendum zarządzone z inicjatywy Bronisława Komorowskiego, tylko pytanie o JOW-y, "ma pewien element wartości referendalnej". Nadal uważa jednak, że zostało ono "źle sformułowane".

- Konstytucja rezerwuje referendum dla bardzo wąskiego zakresu spraw. A my zaczynamy się referendum bawić, i to jest zabawa polityczna. To może doprowadzić do zniszczenia tych resztek kultury politycznej, którą mamy, i do bardzo znacznego wykrzywienia wyników wyborów - tłumaczył Zoll.

Konstytucjonalista uważa, że nadmiar referendów "wyłącza parlament". Wyraził też nadzieję, że "Senat stanie na wysokości zadania i nie zgodzi się na przeprowadzenie referendum 25 października - podsumował.

Duda chce, by odbyły się dwa referenda. W drugim pytania o... jego obietnice wyborcze >>>

Duda w orędziu: Zwracam się do Senatu z wnioskiem o referendum w dniu wyborów. Pytania m.in. o emerytury i lasy państwowe

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: