Po raz pierwszy w historii kobiety ukończą elitarne szkolenie Rangersów

W piątek po raz pierwszy dwie kobiety ukończą elitarne szkolenie Rangersów - formacji piechoty armii Stanów Zjednoczonych. Choć w trakcie odpadło 17 innych kobiet przyjętych na szkolenie, to i tak jest to historyczna chwila dla amerykańskiego wojska.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDwie kobiety ukończyły morderczy trening razem z 94 mężczyznami. Przez 62 dni żołnierze uczyli się, jak przezwyciężyć zmęczenie, głód, stres oraz jak dowodzić małym oddziałem.

W połowie kwietnia do szkolenia przystąpiło 381 osób, w tym 19 kobiet. Odbywało się ono głównie w bazie Fort Benning w stanie Georgia, a poszczególne treningi prowadzono w lasach, górach, a także na bagnach na Florydzie.

Rangersi to jednostka szybkiego reagowania, którą docelowo można w krótkim czasie wysłać do przeprowadzenia operacji w dowolnym terenie: w górach, na pustyniach czy mokradłach. Często wykorzystuje się ich w operacjach specjalnych.

Morderczy trening wysiłkowy przechodzą nieliczni

49 pompek, 59 przysiadów i bieg na 8 km w 40 minut - takie wymagania należy spełnić, by choćby dostać się na szkolenie. Później jest jeszcze trudniej.

W trakcie treningów żołnierze muszą przejść marsze na orientacje, tory przeszkód, trzy skoki spadochronowe, desanty ze śmigłowców i łodzi. Ukończeniem szkolenia może pochwalić się najwyżej 40 proc. z tych, którzy je rozpoczęli.

Każdy, kto pomyślnie ukończy szkolenie, otrzymuje certyfikat oraz prawo noszenia prestiżowej odznaki Rangera. Nie oznacza to jednak automatycznego przyjęcia do 75. Pułku Rangersów, jednej z jednostek specjalnych armii USA. Absolwenci szkolenia mają być też liderami w innych jednostkach.

Zmiany dla kobiet w armii USA

Dwa lata twemu armia Stanów Zjednoczonych zaczęła proces otwierania się na służbę kobiet w jednostkach frontowych. Wprowadzono neutralne płciowo wymagania - nie ma ograniczeń dla kobiet, nie mają też jednak taryfy ulgowej.

W armii pojawiły się sprzeciwy wobec przyjmowania kobiet do takich jednostek, jednak tego typu doświadczenie jest niezbędne do awansów w ramach struktur wojska, przez co w praktyce kobietom dużo trudniej jest awansować.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: