Najbardziej absurdalna interpelacja w historii Sejmu? "Termin premiery filmu Gwiezdne Wojny..."

Ta wiadomość zelektryzowała internautów. Tajemniczo brzmiąca interpelacja nr 34164 "w sprawie terminu premiery w polskich kinach filmu "Gwiezdne wojny: przebudzenie mocy" wzbudziła podejrzenia, że któryś z posłów chce opóźnić jej datę. Ale sytuacja jest znacznie bardziej zawiła.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWszystko zaczęło się na Twitterze. Rano media społecznościowe obiegł zrzut ekranu, na którym widać stronę Sejmu. Tam w zakładce "interpelacje" znajduje się wniosek posła PO Henryka Siedlaczka w sprawie terminu premiery najnowszej części Gwiezdnych Wojen:

Interpelacja posła czeka na odpowiedźInterpelacja posła czeka na odpowiedź a

Niestety, Sejm nie opublikował jej treści - dlatego nie wiadomo było, co konkretnie Siedlaczek chce uzyskać od resortu. Wszystko stało się jasne, gdy interpelacja pojawiła się w portalu 300polityka.pl. "Polska jest jednym z 6 krajów na świecie, w których Przebudzenie Mocy trafi do kin po 18 grudnia. Premiera filmu "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" niemal na całym świecie nastąpi 18 grudnia 2015 roku. Jesteśmy aktualnie jedynym europejskim krajem, w którym odbywa się ona dopiero 25 grudnia" - pisał poseł.

W kolejnych słowach Siedlaczek przekonuje, że dystrybutorzy przesunęli premierę, bo mają nadzieję na większy zysk. Poseł tłumaczy, że choć fani i tak zapewne obejrzą film w kinie, w międzyczasie do sieci trafią już nielegalne kopie obrazu. "Szanowna Pani Minister, być może sprawa wydaje się być nie tyle nietypowa, ile pozornie mało istotna. Nie mniej pragnę zwrócić uwagę, że porusza ona w sposób pośredni istotne w swej treści kwestie, m.in. nielegalnego kopiowania i przetwarzania filmów" - czytamy.

Właśnie dlatego poseł zadaje poważne pytanie: Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zechce zwrócić się do polskiego dystrybutora filmu o przyśpieszenie premiery filmu "Gwiezdne Wojny" ?

Troska o fanów sagi byłaby zrozumiała, gdyby nie to, że data premiery filmu jest znana już od lipca. I, jak podał na Twitterze Disney Polska, jest to właśnie 18 grudnia.

aa a

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: