Abp Depo: Próba rozłączenia tego, co należy do Kościoła i państwa, jest "niewłaściwa". Oto komentarze

Te słowa zdominowały dyskusję polityczną w weekend. - Nie zagraża nam państwo wyznaniowe, ale kłamstwo i grzech. Próba rozłączenia tego, co należy do Kościoła, narodu i państwa, jest niewłaściwa i sztuczna - zadeklarował na Jasnej Górze abp Wacław Depo.

Tak politycy komentowali to wystąpienie:

Barbara Nowacka, Twój Ruch:

ss s

- Jestem osobą niewierzącą. Dla mnie głos biskupa - niezależnie, jakiego wyznania - jest nieistotny. On przemawia do wiernych. (...) Fundamentalną rzeczą dla wierzących i niewierzących jest rozdział Kościoła od państwa. Spójrzmy na przykład Wielkiej Brytanii. Głową Kościoła jest królowa. Ale Kościół nie ma znaczącej roli przy tworzeniu bieżącej polityki, nie wpływa na to, jak działa państwo. Wpływa za to na to, co czują i myślą wierni. I to jest święte prawo Kościoła. Tak jak świętym prawem i obowiązkiem państwa jest stać na straży wszystkich swoich obywatelek i obywateli. (Cytat z programu "Ława polityków" w TVN24/ Fot. Agencja Gazeta)

Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Sejmu, PO:

Małgorzata Kidawa-BłońskaMałgorzata Kidawa-Błońska Fot. AG

- Kościół jest bardzo ważną instytucją w naszym kraju, ma ogromne znaczenie i na pewno ma duże oddziaływanie na Polaków. Natomiast Polska jest krajem neutralnym wyznaniowo i tutaj w Polsce mają prawo działać i pracować ludzie o innych wyznaniach. Kościół ma prawo przedstawiać swoje stanowisko i wierni mogą to stanowisko akceptować czy nie, ale politykę kreujemy dla wszystkich ludzi żyjących w naszym kraju, tak żeby wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie. (Cytat: PAP/Fot. Agencja Gazeta)

Jacek Sasin, PiS:

jj j

- Nie rażą mnie takie wypowiedzi. Nikt nie powinien oczekiwać, że Kościół odejdzie od swoich dogmatów i fundamentów. W Polsce prawo tworzone jest przez parlament, ale zasiadają tam też osoby, które identyfikują się z Kościołem katolickim. Nic dziwnego, że kierują się jego zasadami. Całe prawo jest tworzone w oparciu o system moralny Kościoła. Ci, których to razi, nie rozumieją, o czym tak naprawdę jest mowa. Jest rozdział Kościoła od państwa, ale głos episkopatu jest ważny - przekonywał polityk PiS. (Cytat z programu "Ława polityków" w TVN24/ Fot. Agencja Gazeta)

Ryszard Petru, Nowoczesna.pl:

dd d

- Jestem osobą wierzącą, ale takie wypowiedzi - zacytuję Jarosława Kaczyńskiego sprzed lat - to najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski. Za 50 lat będziemy mieć puste ławy w kościołach, jak np. we Francji. (Cytat z programu "Ława polityków" w TVN24/ Fot. Agencja Gazeta)

Więcej o: