Wspaniała zorza polarna widziana z orbity. Astronauta nakręcił piękny film [WIDEO]

Astronauta Scott Kelly nakręcił z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej piękny film. Stacja przeleciała w pobliżu niezwykle efektownej zorzy polarnej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTo jest po prostu przepiękne. Aby zobaczyć taki widok, trzeba, niestety, wznieść się bardzo wysoko nad Ziemię - zorzę polarną sfilmował z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauta Scott Kelly:

Kelly niezwykle widowiskowo dokumentuje swoją misję na ISS. Jest tam już rok. Często publikuje na Twitterze zdjęcia z orbity:

Astronauta rozmawia też z internautami i odpowiada na ich pytania dotyczące eksperymentów naukowych na orbicie i życia na stacji kosmicznej. Na pytanie, co jest najważniejszą rzeczą, której nauczył się w kosmosie, odparł: "To, że potencjał człowieka nie ma granic". Z Kellym skontaktował się też na Twitterze Barack Obama. Prezydent USA spytał, czy astronauta ma czasem tak, że spogląda przez okno i czuje strach. Odpowiedź brzmiała: "Nie boję się niczego, Panie Prezydencie. Oprócz otrzymania od pana pytania na Twitterze":

Zorza polarna

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje w górnych warstwach atmosfery Ziemi, w pobliżu biegunów magnetycznych naszej planety. Zorzę można zobaczyć głównie za kołami podbiegunowymi, choć, jeśli dopiszą warunki, da się ją dojrzeć z okolic bliżej równika, na północnej półkuli - nawet nad Morzem Śródziemnym. Na północy zorzę nazywa się (z łaciny) Aurora borealis, a na południu - Aurora australis.

Na czym polega zjawisko zorzy polarnej? Poruszające się w jonosferze wyrzucone przez Słońce naładowane cząstki, czyli wiatr słoneczny, zostają "złapane" w tor biegnący helisą wzdłuż linii pola magnetycznego Ziemi i po tych właśnie torach się poruszają, na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi. Tak "podróżując", wzbudzają atomy położone bliżej biegunów. Efekty tego procesu widzimy jako zorze polarne.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: