Przez upały prądu zabraknie m.in. w sklepach IKEA. Jeden sklep zamknięty, w innych ograniczenia

W poniedziałek w związku z przerwami w dostawach prądu zamknięto sklep sieci IKEA w Katowicach. W innych nieczynne będą restauracje. W sumie 1600 firm musi liczyć się z możliwymi nakazami ograniczenia zużycia elektryczności.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW poniedziałek ze względu na upały wprowadzono tzw. 20. stopień zasilania . Oznacza, że operator może zwrócić się do fabryki czy przedsiębiorstwa z poleceniem o zredukowanie zapotrzebowania poboru. Za niestosowanie się do tego obowiązku może grozić kara.

Zamknięty był m.in. sklep IKEA w Katowicach, o czym firma poinformowała na Facebooku. Jutro ma już być otwarty, jednak w sklepach IKEA w całej Polsce wprowadzono ograniczenia, aby dostosować się do zaleceń zmniejszenia zużycia prądu.

Zamknięta będzie część gastronomiczna sklepów, sieć wprowadzi też ograniczenia związane z użyciem klimatyzacji, oświetleniem.

Przed sklepem w Krakowie wystawiono tabliczki informujące, że zamknięte są tam restauracja i bistro, sprzedawane są jednak zimne dania i napoje.

Niektórzy klienci sieci byli zezłoszczeni tym, że IKEA dopiero pod wieczór poinformowała o ograniczeniach, a wielu jechało do sklepu na darmo. Informacja na stronie sklepu w Katowicach pojawiła się po południu.

IKEA w odpowiedzi na zarzuty klientów podkreślała, że sytuacja była wyjątkowa, a o ewentualnych kolejnych utrudnieniach będzie informować na stronach na Facebooku.

Ograniczenia dla zakładów przemysłowych na Śląsku

Część dużych zakładów przemysłowych na Śląsku także musiała wprowadzić ograniczenia - podaje lokalna "Gazeta Wyborcza" . Wstrzymano m.in. produkcję na walcowniach huty Katowice. - Sytuacja jest bardzo trudna - mówi Sylwia Winiarek, rzecznik właściciela huty.

Ograniczenia nie dotyczą kopalń jako spółek strategicznych, jednak władze Kompanii Węglowej i tak starają się zmniejszyć zużycie energii. Z kolei koksownie, należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ograniczyły produkcję do minimum.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zwracają się jednak nie tylko do dużych firm. Polecenie prowadzenia ograniczeń otrzymało też działające w Chorzowie wesołe miasteczko.

Co się stanie, gdy na świecie zabraknie prądu? Przeczytaj elektryzujący thriller "Blackout" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: