Szekspir mógł pisać swoje dramaty na haju. Naukowcy znaleźli ślady marihuany w fajkach z XVII w.

Naukowcy zbadali 400-letnie gliniane fajki, które odnaleziono w ogrodzie Williama Szekspira. Dzięki zaawansowanej technologii odkryli w nich ślady tytoniu, a także... marihuany i liści koki. Także w utworach Szekspira badacze doszukują się sugestii, że brał narkotyki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas400-letnie gliniane fajki zostały odnalezione przez archeologów w Stratford-upon-Avon - mieście, w którym urodził się i mieszkał William Szekspir. Do ich zbadania użyto zaawansowanej metody badawczej - sprzężenia chromatografii gazowej i spektrometrii mas.

W laboratorium w RPA przebadano w sumie próbki 24 fajek z Stratford-upon-Avon, z których cztery pochodziły z ogrodu za domem pisarza. W ośmiu przypadkach wykryto ślady marihuany, w dwóch liści koki (z których produkuje się kokainę), a w jednym pozostałości tytoniu.

W żadnej z czterech fajek znalezionych w ogrodzie Szekspira nie stwierdzono obecności koki, odkryto za to pozostałości marihuany - wynika z rezultatów badań opisanych w South African Journal of Science .

"Dziwne substancje" w sonetach Szekspira

Naukowcy sądzą, że Szekspir mógł świadomie wybierać marihuanę zamiast liści koki ze względu na jej wpływ na pracę mózgu. Wnioskują tak na postawie samych utworów dramaturga.

W sonecie 76 Szekspir pisze o "chwastach" i "innowacjach", co badacze odczytują jako sugestię, że mógł wykorzystywać marihuanę do pobudzenia kreatywności podczas pisania. W tym samym utworze pojawiają się też "dziwne substancje", które mogłyby oznaczać kokainę z liści koki.

Skąd w XVII-wiecznej Anglii wzięły się liście koki?

W tym okresie w Europie pojawiały się gatunki roślin przywiezione przez podróżników z Nowego Świata. Walter Raleigh sprowadził do Wielkiej Brytanii liście tytoniu, podobnie jak Sir Francis Drake. Wśród roślin przywiezionych przez tego ostatniego była też kukurydza, ziemniaki oraz - jak zaczynają podejrzewać naukowcy - liście koki z Peru.

"Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym Szekspir prezentuje swoje sztuki na dworze królowej Elżbiety w towarzystwie Drake'a, Raleigha i innych, którzy zaciągają się z fajek wypełnionych "tytoniem". Tyle, że wtedy palono kilka różnych "tytoniów".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: