Upał? To jeszcze nie jest upał. Weekend da nam popalić. Ostrzeżenia IMGW III stopnia [PROGNOZA]

Już jest gorąco. Ale będzie jeszcze gorzej. W weekend kulminacja upałów, i to taka, że IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia dla większości województw. O co w nich chodzi? Gdzie i jakich zagrożeń możemy się spodziewać? Zobaczcie nasze mapki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMasz dość upału? To będziesz mieć dość jeszcze bardziej. Bo będzie gorzej. IMGW wydał ostrzeżenia na kolejne dni. W aż 13 województwach będą tzw. upały trzeciego stopnia.

Co to znaczy "upał III stopnia"? Na obszarze objętym takim upałem mogą wystąpić "niebezpieczne zjawiska meteorologiczne" powodujące "duże szkody oraz zagrożenie życia" - tłumaczy serwis Pogodynka.pl.

Jak wygląda to w środę? Cały kraj oprócz województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (tam II stopień) i zachodniopomorskiego obejmuje właśnie zagrożenie III stopnia. W 13 zaznaczonych na czerwono województwach było już lub będzie ponad 31 st. Celsjusza . Najgorzej w Przemyślu - mieszkańcy miasta muszą szykować się na 34 stopnie powyżej zera.

Zobacz wideo

Czwartek

W czwartek upał nie odpuści. Jedynie w Gdańsku, Koszalinie i Zakopanem będzie poniżej 30 st. C - odpowiednio 24, 28 i 29 stopnie. Cała reszta kraju musi się szykować na temperatury od 30 do 33 stopni . Co to oznacza? To, że w zasięgu upałów III stopnia znów znajdzie się 13 województw - IMGW przewiduje wydanie dla nich ostrzeżeń.

Ale to nie oznacza, że trzy szczęśliwe województwa pozbędą się wysokiej temperatury - ostrzeżenia prawdopodobnie nie dostanie tylko jedno województwo - pomorskie. Zachodniopomorskie dostanie zapewne ostrzeżenie o zagrożeniu I stopnia, a Warmia i Mazury - II stopnia.

Piątek

Myśleliście, że piąteczek będzie przyjemniejszy i upał nie przeszkodzi w imprezie albo odpoczynku po pracy? Niedoczekanie. W miarę przyjemnie - 29 stopni - będzie tylko w Gdańsku. W innych częściach kraju trzeba się szykować na upał powyżej 30 st. C . Najcieplej, aż 36 stopni, ma być we Wrocławiu . Ostrzeżenia pogodowe dostaną - uwaga - w s z y s t k i e w o j e w ó d z t w a :

Województwa pomorskie i zachodniopomorskie miałyby zostać objęte ostrzeżeniem o zagrożeniach I stopnia, a warmińsko-mazurskie - II stopnia. Pozostałe 13 województw, tak samo jak w środę i czwartek, najprawdopodobniej dostanie ostrzeżenia o zagrożeniu III stopnia.

A gdy obudzicie się rano w sobotę, nie przyniesie ona ulgi. Zgodnie z przewidywaniami IMGW to właśnie w sobotę będzie kulminacja tropikalnego żaru. Polskę mają nawiedzić upały sięgające 40 st. C .

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: