Narodowcy spalili flagę UPA podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego [WIDEO]

Grupa młodych ludzi demonstracyjnie spaliła flagę UPA podczas obchodów rocznicy Godziny W w centrum Warszawy. Wznosili m.in. okrzyki "Znajdzie się kij na banderowski ryj!?.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w samym centrum stolicy zgromadziły się tłumy. O godzinie 17 na rondzie Dmowskiego pamięć powstańców uczczono minutą ciszy, odpalono race, śpiewano hymn, wznoszono okrzyki "Cześć i chwała bohaterom!".

Umieszczone w serwisie YouTube nagranie pokazuje jednak, że nie dla wszystkich zgromadzonych była to chwila refleksji i zadumy - niewielka grupa uczestników obchodów postanowiła spalić czerwono-czarną flagę UPA, czyli Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jej demonstracyjne podpalenie, nagrywane i fotografowane, odbyło się na tle transparentu "Narodowa Wolna Polska".

Młodzi ludzie wznosili także okrzyki: "Znajdzie się kij na banderowski ryj!" i "Zbrodnie UPA pamiętamy, banderowcom żyć nie damy!". Spaloną flagę podeptano i opluto. Incydent nie wzbudził jednak większego zainteresowania zgromadzonych w pobliżu osób.

"Szanuję" i "prowokacja"

Nagranie trafiło m.in. na serwis Wykop.pl, którego uczestnicy przyjęli je z mieszanymi uczuciami. "Oczywiście nie mogli normalnie oddać hołdu powstańcom, muszą robić jakieś prowokacje", pisali niektórzy, jednak inne komentarze wyrażały poparcie dla tej demonstracji.

Zdjęcia z tego wydarzenia zostały dostrzeżone także przez ukraińskich internautów - można je zobaczyć m.in. w portalu LiveUAmap.com , który na bieżąco relacjonuje najważniejsze wydarzenia związane z konfliktem na Ukrainie.

Poniżej można zobaczyć całe nagranie (scena podpalenie ma miejsce ok. 3.50).

Czym była UPA?

UPA to zbrojna organizacja, założona w 1942 roku przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Jej celem było stworzenie niepodległej Ukrainy. UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR, a także polskiej i sowieckiej partyzantce. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA mogło zginąć nawet do 100 tys. Polaków.

W maju 2015 roku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę , która uznaje prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej.

Zobacz wideo
Więcej o: