Order dla dyrektora od Biedronek. Schetyna zabiera głos i wskazuje na Sikorskiego i Kancelarię Prezydenta

Czy wręczenie orderu dyrektorowi operacyjnemu Jeronimo Martins, właściciela Biedronek, to dobry pomysł? Grzegorz Schetyna, szef MSZ, problemu nie widzi. Rano zabrał po raz pierwszy głos w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasBronisław Komorowski miał w środę wręczyć Krzyż Kawalerski dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins, czyli firmy, która jest właścicielem sieci sklepów Biedronka. Tak się jednak nie stało - oficjalnie uroczystość została przesunięta w związku ze zmianą w kalendarzu prezydenta.

Wyróżnienie dla Pedro Pereiry da Silvy poruszyło jednak wiele osób, które się temu sprzeciwiają. Dzisiaj w tej sprawie głos zabrał szef polskiego resortu spraw zagranicznych. Ten "nie widzi problemu". Ale jednocześnie wskazuje - to Sikorski zaakceptował ten pomysł.

To Sikorski akceptował

Grzegorz Schetyna w "Jedynce" Polskiego Radia:

"To jest projekt, który pojawił się ponad rok temu, wiosną 2014 r., zgłoszony przez ambasadora Polski w Lizbonie. Zostało to zaakceptowane przez mojego poprzednika. Nagrodę przyznaje prezydent RP osobom z zagranicy, którzy mają wkład w skuteczne rozwiązywanie polskich problemów, i tak było w tym przypadku.

Wiem, że to wywołało burzę w szklance wody. Bo nie widzę tutaj jakiegoś wielkiego problemu. Proszę pamiętać, że to miejsce daje pracę 58 tys. ludzi, zainwestowane są setki milionów złotych w Polsce. To jest firma, która jest z Polską bardzo związana i która ma duży wpływ na naszą codzienność".

Dyskusja bez emocji?

Schetyna podkreślił, że Kancelaria Prezydenta prowadzi własną politykę, jeśli chodzi o odznaczenia. - Tam jest adresat tych kwestii - podkreślił. - Powinniśmy rozmawiać o tych sprawach bez niechęci i agresji. Bo po co to? To niczemu nie służy. To pewien gest, można się z nim nie zgadzać, ale w sposób spokojny należy to ocenić - dodał.

Krzyż Kawalerski to piąta klasa Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Order jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: